روستای تاریخی عشین یا اشین با قدمت 1700 سال در سال 1393 پس از 40 سال متروک ماندن مجددا احیا گردید. این روستا در استان اصفهان و بخش انارک شهرستان نائین واقع شده و با توجه به طرح معماری خیره کننده و اقلیم خاص در دل کویر مرکزی ایران قرار گرفته که برای کویر نوردان و علاقمندان به برنامه های کویری نامی آشنا و به یاد ماندنی است و به همین دلیل آن را با عنوان نگین گردشگری کویر ایران می شناسند.

روستای عشین به عنوان بخش مهمی از شهر تاریخی انارک و در حاشیه کویر مرکزی ایران به شمار می‌رود که با توجه به گذشته ی تاریخی وقدمت شهرانارک و همچنین ساختار ویژه و تماشایی معماری خود روستا  معروفیت دارد. دیرینه شناسان پیشینه تاریخی این روستا را  با توجه به این موضوع که تقریبا تمامی خانه‌ها در این روستا به صورت تک اتاقی بوده و با گنبدی شگفت انگیز که روی آن قرار گرفته  و زیبایی آن را دوچندان می کند ، به دوره پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

واژه (عشین) یا ( اشین ) به معنای سرزمین آب های جاری اطلاق می شود که در گویش و فرهنگ عامه مردم شرق استان اصفهان بیشتر با نام «اشین» نیز خوانده میشود. با توجه به قرار گرفتن روستا در دل کویر اما وجود چندین چشمه که در ارتفاعات قرار گرفته اند می توان به دلیل نام گذاری این روستا در گذشته های دور پی برد.

طی چند سال گذشته با تلاش‌های مردم و مسئولان محترم سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با نگاه ویژه تر و خاص تری به گردشگری اهمیت داده می شود به گونه ‌ای که در حال حاضر بیشتر شهرها و روستاها در استان اصفهان،  گردشگری را منبع اصلی درآمدزایی و از شاخصه های مهم اقتصادی علی الخصوص در جامعه محلی و روستایی می دانند و تمام تلاش خود را در زمینه جذب هرچه بهتر گردشگران داخلی و خارجی انجام می دهند.

در سال های اخیر که نگاه ویژه تری به گردشگری روستایی علی الخصوص گردشگری در کویر صورت گرفته مناطقی مانند خور و بیابانک، نائین، انارک ، روستای مصر، فرحزاد و روستای عشین نیز مورد توجه بسیاری از علاقمندان قرار گرفته است .

منطقه فلات مرکزی ایران با توجه به خشکسالی های پی در پی و گسترده ای که در آن صورت گرفته حالا با تکیه بر گردشگری که از مهمترین شاخصه های توسعه در عصر حاضر است هر ساله مخاطبان بسیاری را به سوی خود می کشاند و از این طریق برای جامعه ی روستایی درآمد زایی می کند و مسئولان محترم گردشگری روز به روز با ایجاد زیر ساخت های مناسب ترو آموزش به مردم روستایی و جامعه محلی در رابطه با گردشگری و جذب توریست تمام تلاش خود را برای توسعه برخی مناطق شاخص مانند روستای عشین تماما انجام می دهند. همچنین شناسایی توانمندی های دقیق تر روستاهای مختلف فلات مرکزی در دستور کار این مقامات قرار گرفته است.

در تاریخ معاصر ایران و در برخی منابع از جمله کتاب «عبور ار معماری ایران»، نوشته «آلفونس گابریل» در سال ۱۹۳۳ میلادی از روستای عشین در جوار کویر مرکزی ایران و معماری و زیبایی‌های آن یاد شده است.

همانطورکه گفته شد با توجه به قرار گیری روستای عشین در حاشیه مرکزی ایران، همراه با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصربه‌فرد و پیشینه تاریخی کهن که در طول تاریخ از آن به جای مانده و ناشی از سبک زندگی مردمان کویر است  و می توان به  آثار ارزشمند و منحصر به فردی از جمله خانه‌های زیبای روستا با سبک معماری خاص، قلعه تاریخی روستا و حمام تاریخی آن  اشاره نمود. حمام روستا با تزئینات آهکی و گچبری های شگفت انگیز دارای فضایی قدیمی و هشتی ورودی، گرمخانه، شاه نشین و خزینه است و همچنین قلعه روستا که حالا چیز زیادی از آن برای دیدن باقی نمانده از آجر و سنگ لاشه نیز ساخته شده است.

با همکاری جامعه محلی واداره میراث‌فرهنگی و مسئولان مربوطه و با تکیه بر جاذبه ها و محبوبیت های مورد علاقه گردشگران از جمله نزدیکی روستا به معدن باستانی سرب نخلک ، نزدیک بودن به شهر تاریخی انارک، قرارگرفتن روستا بر روی تپه ‌ای بلند که مشرف به کویر مرکزی ایران است، باعث شد تا با ایجاد جاده های اصلی و مناسب رفت و آمد وسایل نقلیه و ساخت و احداث اقامتگاه های بومگردی به سبک کاملا قدیمی و سنتی که زندگی مردمان کویری را یاد آور می شود گردشگران بیشتری مقصدهای سفر خود را به این روستای زیبا و تاریخی تغییر دهند و اقامتی امن و ماندگار را در دل کویر تجربه کنند.