نمایش بیش از 200 اثر از موزه معدن کاوی بوخوم آلمان در موزه ملی ایران 


 به نقل از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی : بیش از ۲۰۰ اثر از موزه معدن‌کاوی بوخوم آلمان از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی و با اقدامات لازم امنیتی و حفاظتی وارد کشور شده و قرار است در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته ‌شود. پس با توجه به شرایط پیش رو باید فرصت را مغتنم شمرده و از آن بهره جست.

این نمایشگاه که قرار است در نیمه دوم دی ماه و با توجه به درنظر گیری شرایط خاص و ویژه کرونا و رعایت کامل پرتکل های بهداشتی به اجرا در آید پیشینه معدن کاوی در جهان و مربوط به 20 کشور از سراسر دنیا را از عصر سنگ تا سده های اخیر در معرض تماشا و به نمایش می گذارد.

این نمایشگاه که پس از افتتاح قرار است تا مهرماه سال 1400 برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ همچنین بازدیدکنندگان ادامه داشته باشد،هفتمین نمایشگاه بین‌المللی از آثار تاریخی و فرهنگی است که در دولت تدبیر و امید به مرحله اجرا در آمده است. در شرایط حساس ناشی از بیماری ویروس کرونا دست اندرکاران دو موزه ملی ایران و موزه معدن بوخوم آلمان تمام تلاش خود را در جهت اجرا و معرفی پیشینه معدن‌کاوی در ایران و جهان برنامه‌ریزی کرده و فعالیت های فرهنگی و تبادلات ویژه خود را در سطح بین المللی ارتقا بخشیدند که این مبادلات بین کشوری موجب انتقال فرهنگ و نوعی بازاریابی گردشگری محسوب می شود و موجب تقویت و تحکیم دوجانبه این دو کشور در عرصه گردشگری است.

همچنین اجرا و برگزاری چنین رویدادها، نشست ها و تبادلات بین کشوری و شرکت در عرصه های بین المللی الهام بخش اتفاقات بسیار مناسب است که موجب آشنایی کشورها با آثار تاریخی سایرکشورها شده و دوستی ها و روابط را تقویت می بخشد.از مهمترین برنامه ریزی های اجرایی بین دو کشور ایران و آلمان می توان به برگزاری نمایشگاه آثار و یافته های باستان شناسی از معدن نمک چهر آباد زنجان اشاره نمود که قرار است در موزه معدن کاوی بوخوم آلمان به اجرا در آید که این امر خود به خود سبب معرفی ایران و پیشینه تاریخی ایرانیان و به نوعی بازاریابی گردشگری محسوب می شود.

"نگاهی گذرا به تاریخچه موزه ملی "ایران باستان  

موزه ملی ایران به عنوان قدیمی ترین و اولین موزه رسمی کشور ایران شناخته می شود که به دلیل وجود آثار نفیس و گردآوری شده از سراسر ایران به آن موزه مادر نیز می گویند. موزه ملی با وجود حدود نیم میلیون شی .تاریخی دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی از مهمترین موزه های کشور محسوب شده و به دو بخش موزه ایران باستان و موزه باستانشناسی و هنر اسلامی تقسیم می شود

معماری و طراحی موزه ملی در سال 1308 به معمار فرانسوی آندره گدار محول شد تا موزه ای بسیارعالی و در شان ایرانیان ساخته شود که در این مورد ابلاغ شده آندره گدار با الهام گیری از طاق کسری سعی نمود معماری ایرانی به نمایش گذارد و معماران ایرانی آن را به اجرا و ساخت در آورند در انتها دو معمار برجسته آن دوران به نام های حاج عباس قلی معمار باشی و استاد مراد تبریزی پس از دوسال تلاش مستمر و با اجرای دقیق و بی نقص ساختمان امروزی موزه را به مرحله استفاده و بهره برداری رساندند.

از آنجا که موزه ملی به عنوان موزه مرجع و مادر نیز هست دیدن آن به شدت توصیه می شود زیرا تاریخ، فرهنگ و هنر مردم سرزمینمان در آن هویداست و هر ایرانی باید حداقل یکبار فرصت دیدن آن را فراهم نماید. برای اینکار و با توجه به شرایط فعلی بیماری کرونا در سراسر جهان احتیاجی نیست که شما لزوما بصورت حضوری برای بازدید تشریف ببرید لذا با توجه به فن آوری های موجود و پیشرفت تکنولوژی شما می توانید به راحتی به آدرس سایت موزه ملی ایران  مراجعه کرده و در قسمت موزه مجازی تمام قسمت های موجود و آثار و اشیاء تاریخی را مشاهده فرمایید و از داخل منزل یا محل کار خود اجرای تور مجازی داشته باشید.