ماجرای کشف دندان کودک نئاندرتال در غار قلعه‌کرد

این روزها خبرهایی عجیب درباره کشف دندان یک کودک نئاندرتال در قزوین  به گوش میخورد که با توجه به پیشینه تاریخی همگان را شگفت زده کرده است.

غار قلعه کرد در قزوین از نمونه غارهای خطرناک برای صعود و بازدید می باشد که شما حتما باید آموزشات لازم غارنوردی را دیده باشید تا بتوانید زیبایی های خاص این غار منحصر به فرد را مشاهده فرمایید. غار قلعه کرد از کهن ترین سکونتگاه های انسان در ایران است که به لحاظ باستان شناسی و بقایای کشف شده جزو محوطه های تاریخی،باستانی شگفت انگیزی است.

پروژه ای بین المللی که با توجه به همکاری دو کشور ایران و فرانسه از حدود سال 1389 با نام ( بررسی شواهد حضور انسان در لبه فلات مرکزی ) از سمنان و دامغان آغاز شده و حالا از سال 1397 به سمت غار قلعه کرد به کاوش های خود برای کشفیات مهمتری ادامه می دهد. متاسفانه به دلیل کمبودهای ناشی از امکانات تخصصی و عدم استاندارد بالای آزمایش ها در ایران از گروه های فرانسوی برای بررسی کشفیات و یافته ها و همچنین آزمایشگاه های کشور فرانسه نیز با رهبری دکتر ژیل بریون نیز استفاده شده است.

با توجه به کشفیات انجام شده و یافت بقایای انواع حیوانات منقرض شده نظیر کرگدن دو شاخ، انواع گوزن، خرس و بز کوهی این موضوع دریافت می شود که انسان های آن دوران از تنوع غذایی بالایی برای تغذیه برخوردار بوده اند. نتایج مقدماتی سن سنجی از طریق روش   ESRسن غارقلعه کرد را حدود 45 هزار سال تا 100 هزار سال برآورد کرده است که نمونه آن در ایران بسیار نایاب و کم است .

جالب توجه این است که در مرحله دوم از کاوشها در این محوطه در سال 1398 دندان بسیار کوچکی کشف شد که با توجه به ابزارهای انسان نئاندرتال که در کنار آن قرار داشت و همچنین قدمت تاریخی لایه های مجاور نمی توانست آن را به انسان هوشمند عصر جدید ارتباط داد که برای تشخیص بهتر و سریع تر از مرکز تشخیص بالینی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و مرکز ماکروسیتی اسکن دانشگاه تهران و از طریق اسکنرهای فوق پیرفته سن این دندان مشخص و به کودک نئاندرتال نیز مرتبط می شد. با اینکه روند دشوار و پیچیده ای برای تشخیص طی شد اما کشف این اثر خستگی را از تن همگان از بین برد.

اما نکته حائز اهمیت این است که مرحله سوم باستان شناسی غار قلعه کرد به دلیل بیماری همه گیر کرونا متوقف شده و تخمین زده می شود که شروع مجدد این پروژه ی بسیار مهم در سال 1400 نیز ادامه خواهد داشت و با توجه به مشاهده بقایای مختلف انسانی و جانوری در بخش های غیر قابل دسترس این محوطه تا 15 سال برای کشفیات بیشتر نیز طول خواهد کشید که تلاش و همت همگی مسئولان کشوری را می طلبد.

اهمیت کشفیات بیشتر و مهمتر این محوطه یعنی غار قلعه کرد آوج قزوین پس از بازدید دکتر مونسان وزیر گردشگری کشور حالا بیش از پیش مورد توجه اوامر ذی نفع و مسئولان مربوط استان قزوین نیز قرار گرفته است تا تمامی تلاش و پیگیری خود را انجام داده و برنامه ریزی های موثر و نتیجه بخشی در این غالب به ثمر رسانند زیرا یافته های باستان شناسی و بقایایی انسانی کشف شده در این منطقه ی بی نظیر و منحصر به فرد خود به خود ظرفیت های گردشگری منطقه و استان را افزایش می دهد.