به نقل از معاون گردشگری کشور آمده است : امکان بهره‌ گیری از رویداد جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ کشور قطرمی تواند کمک شایانی به جذب هر چه بهتر گردشگر و معرفی کشور ایران با تاکید بر شناساندن جاذبه های مختلف تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران داثشته باشد.

در این راستا کارگروه گردشگری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر با مشارکت نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و دیگر نهادها نیز با هدف ضرورت بهره‌ برداری مناسب از این فرصت برای جذب گردشگران ورودی به کشورتشکیل شد وهمچنین اولین نشست این کارگروه بصورت هم ‌اندیشی در فرآیند جذب هر چه بیشتر تماشاگران این رویداد برگزار شد.

کشورقطر به عنوان میزبان این مسابقات یکی از همسایگان نزدیک کشور ایران است که با فاصله ای کمتر از یک ساعت می توانند با هم در ارتباط قرار گیرند و به لحاظ جغرافیایی دارای وسعت کمی است لذا این موضوع و امکان وجود دارد تا با تبلیغات صحیح افرادی که به بهانه ی تماشای مسابقات فوتبال به این کشور سفر کرده اند بتوانند به راحتی با برنامه ریزی از قبل انجام شده و بدون هیچ مشکلی به ایران سفر کنند که این امر نیازمند است تحقیقات، برنامه ریزی  و فعالیت های دقیقی با همکاری نهادهای زیربط و سازمان ها و ارگان های مختلف نظیر سفارتخانه ها و نمایندگی های کشور ایران در کشور میزبان صورت پذیرد همچنین نیازمند همکاری رسانه های مهمی مانند صدا و سیمای جمهوری اسلامی کشور ایران خواهد بود که با تبلیغات خاص و تدابیر از قبل تعیین شده کشورمان را با تنوع آّب و هوایی مختلف و جاذبه های بسیار فراوان ملی و همینطور آثارثبت شده جهانی در یونسکو ، معرفی نماید.

با توجه به این موضوع که محدودیت خاصی در پذیرش گردشگران خارجی در مناطق آزاد وجود ندارد می توان با هماهنگی و همکاری های لازم زمینه و فرصت مناسبی برای ورود گردشگران حاشیه این رویداد بین‌المللی به مناطق آزاد ایران فراهم  کرده  و سپس مقصدهای مختلف ایران را در غالب بسته های گوناگون سفر به این نوع از گردشگران ارائه نمود.

امکان بهره مندی از فرصت پیش رو می تواند زمینه معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور را امکان پذیر سازد و درآمد مناسبی برای فعالان صنعت گردشگری کشور و جامعه محلی به همراه داشته باشد زیرا طرفداران تیم های مختلف از سایر کشورها در این رویداد برای حمایت از تیم های خود در این مسابقات حضور می یابند و در روزهایی که تیمشان بازی برای اجرا ندارند به گشت و گذار در زمان فراهم شده می پردازند و از سرویس دهی و خدمات موجود بهره کافی را می برند پس مناسب است فرصت را مغتنم شمرده و تصویر تردید سفر به ایران را از ذهن و دید گردشگران پاک نماییم وبا بهره جویی از ظرفیت های لازم  تصویر واقعی از ایران عزیزمان را به نمایش گذاشته و تماشاگران حاضر را در سفر به ایران ترغیب نماییم.

بازاریابی نیز می تواند کمک قابل توجهی به جذب هرچه بیشتر گردشگران از این دسته نماید. از موثر ترین روش‌های موجود در حوزه بازاریابی گردشگری استفاده از رویدادهای جهانی و یا برگزاری رویدادهای مختلف است. برگزاری یا شرکت در رویدادهای ملی و جهانی می تواند مقاصد را بهتر معرفی نموده و تردید های بوجود آمده و منع کننده از سفر را بهبود بخشد که این سبک و روش برای مقاصدی مانند ایران که اغلب گردشگران دچار تردید ورود هستند گامی بسیار مهم و تاثیرگزار بوده تا گردشگران بتوانند با ذهنیت بهتری وارد این خطه ی پهناورشوند.

با توجه به این موضوع که کشورهای مهم و مطرح دنیا در زمینه گردشگری بصورت متوسط 3 الی 10 دلار خرج هر گردشگر در راستای بازاریابی آن انجام می دهند  کشور ایران از اختصاص بودجه بسیار پایین تری برای جذب گردشگران خارجی برای ورود به کشور مواجه است پس با توجه به شرایط موجود، رویدادهای بین المللی می توانند کمک کنند تا کشور ایران جایگاه خود را در زمینه بازاریابی گردشگری به حداقل رسانده و تبلیغات گسترده و با هزینه مناسب تری را در جهت جذب گردشگران و با توجه به رقابت در حوزه بازاریابی انجام دهند .

طی سال‌های اخیر مطابق روش مشاهده یا دهان به دهان برای صنعت گردشگری کشور نتایج بسیار خوبی برای ایران رقم خورده است به این ترتیب که هر گردشگر خارجی با سفر به ایران حداقل سبب ورود  چندین گردشگر دیگر نیز شده است. با توجه به ورود هشت میلیون و 860 هزار نفر گردشگر ورودی به ایران در 9 ماهه سال 98 و با توجه به اتفاقات سیاسی بوجود آمده این موضوع بی شک تحت تاثیر گردشگران ورودی گذشته و انتقال وجهه مثبت و مناسبی از ایران قرار گرفته که نسبت به گذشته دوبرابر بوده است.

این موضوع به تبلیغات مثبت و بهره مندی از امنیت، کیفیت ، فرهنگ ، آداب و رسوم، مهمان نوازی ، زیبایی  و ...حاکمیت می بخشد چرا که در صورت عدم رضایت هر گردشگر حدود 11 الی 13 گردشگر از جذب گردشگران کاسته شده و در صورت رضایت و اطمینان خاطر 6 الی 8 گردشگر به تعداد گردشگران ورودی ما اضافه می گردد.

در حال حاضر بستر آشنایی با روستاها ، شهرها و مکان های بسیاری برای گردشگران داخلی نسبت به سال های گذشته فراهم شده و هر مکان بصورت خاص و با توجه به ظرفیت های موجود در منطقه برندسازی شده است تا در غالب بسته های سفر عرضه گردیده و امکان آشنایی لازم همه افراد با این اماکن و جاذبه ها فراهم گردد اما این امکان در زمینه جذب گردشگران خارجی با سرعت پایین تری در حال اجرا است که در شرایط حاضر اولویت قرار داده شده و برگزاری رویدادها و شرکت در عرصه های بین المللی از مهمترین عوامل تاثیرگزار در توسعه گردشگری ورودی است.

بی شک در این راستا بهره جویی از فعالان و سرمایه گزارن بخش خصوصی می تواند تسهیل کننده این امر بوده و راحت تر از رویداد جام جهانی سال 2020 بهره جست. با توجه به اطلاع‌ رسانی گسترده و معرفی اقدامات متنوع می‌ توان شاهد اتفاقات مناسبی در زمینه جذب گردشگران بوده و با مدیریت کامل ویروس کرونا در ایام برگزاری این رویداد، در عرصه متقاعد‌سازی گردشگران برای انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری امن، مؤثر عمل کنیم.