کمیته بحران سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)آخرین جلسه سال  ۲۰۲۰ را  به‌صورت مجازی و به میزبانی کشور پرتغال که همراه با جلسه های حضوری نخست وزیر آنتونیو کوستا عالی رتبه ترین مقام  UNWTO و آگوستو سانتوس سیلوا  وزیر امور خارجه پرتغال بود، برگزار کرد.

در انتها نتیجه این جلسه  ارزشمند که برای گردشگری جهانی بسیار دارای اهمیت و امری ضروری است به این ترتیب شرح داده شد که گردشگری تا پایان فرایند واکسیناسیون ویروس کرونا نمیتواند متوقف باشد و سفرهای مسئولانه و ایمن، با رعایت تمام موارد ضروری و بهداشتی بهترین راهکار برای احیای صنعت گردشگری سومین صنعت پولساز جهان است که به عنوان نیروی محرک توسعه اقتصادی در تولید درآمد، اشتغال و درآمد ارزی کشورها  نقش مهمی را ایفا می کند.

در هفتمین جلسه مرکزیت وتمرکز اعضای کمیته بحران بر روی متناسب­‌ سازی و توازن ­‌بخشی به احیای گردشگری در سفرهای برون ‌­مرزی، قبل از واکسناسیون و بعد از واکسناسیون بود.

دبییرکل UNWTO زوراب پولولیکاشویلی، از دولت­‌ها و نهادها و سازمان­‌های بین­‌المللی درخواست کرد تا به تمامی زیرگروه های خود بصورت واضح و شفاف اعلام کنند که امکان سفرکردن ایمن وجود دارد  و گردشگری را باید از طریق حمایت سفرهای مسئولانه، احیا کرد.

در ابتدای این جلسه مارگاریتس شیناس معاون کمیسیون اروپایی عالی ترین مقام نهادهای اروپایی اولین فردی بود که حمایت کامل خود را از رویکرد هماهنگ برای ازسرگیری و شروع به فعالیت نهادهای گردشگری و همچنین رسیدگی به چالش های پیش رو  اعلام نمود و درباره اهمیت بخش گردشگری برای اقتصادکلی اروپا تأکید  کرده و راجع به گام‌های برداشته شده جهت حمایت مشاغل و کسب وکارهایی که بصورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنعت در ارتباط هستند صنعت اشاره نمود . این فرد عالی رتبه حمایت های مالی بی سابقه برای احیای صنعت گردشگری در اروپا را عنوان نموده و تاکید کردند با رعایت تمامی موارد ضروری هر چه زودتر باید به حالت اولیه خود بازگردیم.

در این جلسه هری تئوهریس وزیر گردشگری یونان و رئیس گروه فنی کمیته که در ماه اکتبر به منظور یکسان سازی پروتکل‌های بهداشتی تشکیل شده بود و ندرت امیراغلو مشاور دفتر منطقه­‌ای سازمان جهانی بهداشت (WHO) که در اروپا و در امور سلامت مشغول فعالیت هستند، نیز حضور داشتند . ندرت امیراغلو راهکارها  و اولویت‌های مدنظر و همچنین گام‌های اساسی و مهمی را که باید در حیطه موزون‌سازی پروتکل‌های بهداشتی برای گردشگری بین‌المللی برداشته شود ترسیم کرد و توضیحاتی ارائه نمود.

با شروع  فرایند واکسیناسیون ویروس کرونا ( کووید-19) ، کمیته بحران سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) جلسه مهم و ضروری ای را در مورد سفرهای برون‌مرزی پس از انجام واکسیناسیون برگزار کرد. مورد قابل توجه این بود که تمامی اعضای کمیته تأکید بر این موضوع داشتند که با توجه به موفقیت های اخیر و افزایش اعتماد به فرایندهای در حال انجام واکسینه شدن حالا صنعت گردشگری که سهم خدمات ناشی از حجم صادرات آن 30 درصد در کل جهان می باشد و قابل توجه و چشمگیر است نمی‌تواند منتظر تکمیل شدن فرایند واکسیناسیون در تمامی کشورها بماند.

در پایان جلسه راجع به گستره کاملی از ترتیب اولویت‌های مهم در صنعت گردشگری از هماهنگ‌سازی کشورها در راستای هدف از سرگیری سفر گرفته تا دست یابی به حمایت‌های سیاسی گسترده برای بخش گردشگری نیز بحث و گفتگو انجام شد . همچنین درباره ی خلاقیت و نوآوری در این زمینه که می تواند یاری بخش بوده و در تسریع و نتیجه گیری مطلوب نیز کمک کند به نکات ظریفی اشاره شد که در آینده شاهد آینده پایدارتر و پربارتری در زمینه سومین صنعت پولساز جهان باشیم.