نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران که هر ساله در بهمن ماه برگزار می شد و در تقویم سازمان جهانی گردشگری نیز ثبت شده است امسال برخلاف سال های قبل با نمایشگاه صنایع دستی ادغام شده و در هفته اول اسفند ماه نیز برگزار می شود.

هر ساله نمایشگاه گردشگری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود که در سال 1399 و با ادغام نمایشگاه صنایع دستی زمان برگزاری این نمایشگاه از 3 روز به 5 روز تغییر یافته و ممکن است مدت زمان بیشتر و همچنین فضای نمایشگاهی بزرگتری برای  برپایی در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد. با توجه به حمایت های بخش خصوصی در اجرای این نمایشگاه و با توجه به بیماری ناشی از ویروس کرونا ممکن است به مانند سال های قبل این حمایت ها افزایش نداشته باشد.

قابل ذکر است که نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته به آن تنها رویداد رسمی نمایشگاهی ایران است که در تقویم سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) ثبت شده و هر ساله رکورد حضور شرکت کنندگان در این نمایشگاه به ثبت سازمان جهانی می رسد.

اما متاسفانه در سال های اخیر شاهد انتقال سلیقه مدیریتی در این عرصه هستیم که کاملا مغایر با سیاست گذاری صحیح در اجرای اینگونه نمایشگاه ها در عرصه بین المللی است. در سال های گذشته ایران تمام تلاش خود را برای جذب گردشگر از کشورهای مختلف علی الخصوص کشورهایی نظیر ترکیه، افغانستان، عمان، روسیه، چین، عراق، تایلند و بطور کل کشورهای همسایه انجام داده است اما موفق به کسب چندان پیشرفتی نشده و تنها کشورهایی نظیر ترکیه و تایلند همیشه در نمایشگاه های ایرانی حضور داشته اند که آن هم با هدف بازاریابی گردشگری برای کشور خود بوده است که این جای بسی تامل برای گردشگری ایران دارد.

نمایشگاه بین المللی گردشگری که به صورت ادغامی با صنایع دستی قرار است از پنجم الی نهم اسفند ماه در محل نمایشگاه های بین المللی اجرا شود هدف مهمتر آن معرفی روستاها، شهرستان ها و بطور کل استان های مختلف ایران بوده تا ظرفیت گردشگرپذیری آن ها معرفی شود.

به منظور برگزاری این نمایشگاه در هفته اول اسفند ، توافق لازم با شرکت های نمایشگاهی کشور صورت گرفته و این تاریخ در تقویم نمایشگاه درج شده است. اما ، با توجه به شرایط ویروس کرونا ، سرانجام با ستاد ملی مدیریت ویروس کرونا هماهنگ می شود و برنامه ریزی مطابق تصمیم آنها انجام می شود.

متاسفانه ویروس کرونا الگوی نمایشگاه های گردشگری و صنایع دستی کشور را در سال جاری تغییر داده است. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا ، نمایشگاه صنایع دستی در ماه شهریور و همچنین آبان ماه برگزار نشد که معاون صنایع دستی دلیل لغو آن را محدودیت های اعلام شده توسط ستاد ملی کرونا و برای محافظت از سلامتی هنرمندان و صنعتگران اعلام کرده است.

ناگفته نماند هنرمندان و صنعتگران معمولاً 50٪ از درآمد و فروش خود را از نمایشگاه ها به دست می آورند که لغو نمایشگاه ها خسارات زیادی به آنها وارد کرده است.