از برند گردشگری ایران در سال 1399 و همزمان با روز جهانی جهانگردی رونمایی شد. «سیمرغ» فیروزه‌ای و «ایران باشکوه، یک تجربه متفاوت» (Majestic Iran a Different Experience) نیز به عنوان نشان و شعار گردشگری ایران برگزیده شده است.

از لوگوی «سیمرغ» گردشگری ایران در بهمن‌ماه سال 1398، همزمان با نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران و با حضور علی‌اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونمایی شده بود. «سیمرغ» کامل‌ترین نشان برای گردشگری ایران است که منحصربه فرد بوده و مانند آن در کشورهای دیگر به چشم نمی‌خورد. این نشان ملی هویت دینی و ملی مردم را به نمایش گذاشته و منتقل می‌کند و همچنین حالت این پرنده اساطیریِ درحال پرواز و اوج گرفتن، نمادی از اوج گرفتن صنعت گردشگری در ایران است.

سیمرغ در ادبیات پارسی مفهومی ریشه دار و نماد خورشید، فرزانگی، اندیشه‌ورزی، خردورزی و چندوجهی می‌باشد. از آنجایی که محصولات و خدمات گردشگری ایران بسیار متنوع هستند، به طور مثال تنوع غذایی، قومی، فرهنگی، رنگ، اثار تاریخی و… سیمرغ بهترین انتخاب برای دربرگیری تمامی این محصولات بود است.

سیمرغ گردشگری ایران، پرنده‌ای درحال پرواز است که، با الهام از معماری سنتی ایران و عناصر زیبا و طریف آن، بر روی بال‌های آن ظرافت مقرنس به تصویر کشیده شده است. دُم این پرنده اساطیری از هفت پر تشکیل شده است که نشان دهنده مقدس بودن عدد هفت در فرهنگ ایران زمین و تمدن و فرهنگ سایر ادیان و ملل است.

رنگ آبی فیروزه‌ای (Persian blue) برای رنگ سیمرغ انتخاب شده است، پرشین بلو یا آبی پارسی با نام ایران شناخته و ثبت شده است. این رنگ نماد صلح‌طلبی و مهمان‌نوازی ایرانیان است. در کنار این تصویر، واژه «ایران» با رنگ «آجری» متمایل به «خاکی» که نمایانگر رنگ غالب در طبیعت و معماری ایران است، قرار گرفته که همراه با عبارت «A Different Experience» شعار گردشگری مختص به کشور ایران را خلق کرده است. همچنین این شعار بیانگر این موضوع است که سفر به ایران باشکوه تجربه‌ای متفاوت برای هر گردشگری است، چرا که کلمه شکوهمند نشان دهنده این است که محصول گردشگری ایران میراث‌فرهنگی و تاریخی غنی و فاخرش می‌باشد.

 به گفته مدیر پروژه برند گردشگری ایران، انتخاب و طراحی این نشان و شعار گردشگری بیش از دو سال به طول انجامیده است.