در درون استان کویری و خشک سمنان شما می توانید شهرستانی کاملا سرسبز و متفاوت با شرایط اقلیمی منطقه را ملاحظه فرمایید که به لحاظ طبیعی بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده و به دلیل آب و هوای مناسب در اکثر ماه های سال علاقمندان زیادی را برای تفریح و خوش گذرانی به سوی خود می کشاند.

شهرستان شاهرود علاوه بر زیبایی های بصری و خوش آب و هوا بودن دارای جاذبه های تاریخی منحصر به فردی است که بسیاری از گردشگران برای بازدید از این جاذبه ها به این منطقه خوش آب و هوا سفر می کنند. و اما جنگل ابر که از شهرت فراوانی برخوردار است در شهرستان شاهرود و در استان سمنان واقع شده که به دلیل وجود گونه های نادر گیاهی و جانوری در سال 1398 به عنوان یک اثر طبیعی در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

جنگل ابر در میان درختان سر به فلک کشیده چندین میلیون ساله جنگل های هیرکانی بین دو استان سمنان و گلستان قرار گرفته است که خود جنگل های هیرکانی به ثبت جهانی رسیده و از ارزش بالایی برخوردار هستند. همه ساله در فصل های بهار و تابستان شاهد ورود تورهای طبیعت گردی فراوانی در این منطقه بکر و زیبا هستیم زیرا این منطقه به اقیانوس ابرهایی که در آن تشکیل می شود مشهوریت دارد و محبوبیت خود را مدیون این ویژگی است.

به دلیل قرار گیری در میان دو منطقه کم فشار و پر فشار و همچنین دو اکوسیستم ناحیه جنگلی و نیمه بیابانی شما منظره ای فوق العاده زیبا بر فراز جنگل ابر مشاهده می کنید که مانند اقیانوس ابر آن را در آغوش کشیده و انگار آسمان و زمین را به هم پیوند می دهد. جنگل ابر که به دوره سوم زمین شناسی یعنی دوران ژوراسیک باز میگردد قدمت آن چهل میلیون سال تخمین زده می شود که این مورد به نوبه خود از تاثیرگزارترین عواملی است که انگیزه بازدید از این منطقه خاص را هزاران برابر می کند.

خوشبختانه در چند سال اخیر بطور خیلی خاص و ویژه به این منطقه نگاه شده و مسئولان مربوطه برای شناساندن این منطقه گردشگری و ناب تمام تلاش خود را به کار گرفته اند. شما برای سفر به این منطقه می توانید با گروه های متخصص و راهنمای کارت دار گردشگری برنامه ریزی خود را انجام داده و از دیدنی های طبیعی این منطقه بی بهره نمانید و برای اقامت در شب می توانید در کلبه های محلی، اقامتگاه ها و ویلاها استراحتی مملو از آرامش و راحتی منحصر به فردی را تجربه کنید.

برای ورود به این منطقه زیبا و شگفت انگیز که رازهای زیادی در دل خود جای داده شما می توانید تنها نیمی از مسیر را با ماشین طی کنید و باقی مسیر نیاز به پیاده روی دارد . اگرچه که بسیاری از افراد بومی و گردشگران پیشنهاد آسفالت شدن محل های دسترسی و راحت تر سفر کردن را برای این مکان پیشنهاد داده اند اما باید در نظر داشت که آسفالت شدن مسیرهای دسترسی جزو مغایرت های ثبت جهانی است و ممکن است جنگل های هیرکانی از لیست جهانی خارج شوند .

در این خصوص به نقل از مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان آمده است: آسفالت مسیر جنگل ابر شاهرود، با ثبت جهانی این اثر طبیعی مغایرت دارد. درست است که قرارگیری یک اثر در ثبت جهانی بسیار حائز اهمیت است اما نکته مهمتری نیز وجود دارد که آن حفظ اثر در لیست ثبت جهانی است و توجه نکردن به شرایط ثبت یک اثر و عدم توجه کافی به شرایط حفظ آن باعث خروج از لیست جهانی می شود که بسیار نادرست و ضعف به حساب می آید. با جلوگیری از آسفالت شدن منطقه و مسدود کردن مسیرهای غیرضروری می توان در حفاظت از این جنگل با ارزش تلاش نموده و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم که این امر به تنهایی امکان پذیر نیست و همت و کوشش تمامی مسئولان مربوطه و ذی نفع و همچنین جامعه محلی و یاری گردشگران را می طلبد.

ثبت جنگل های هیرکانی در لیست سازمان جهانی اولین اثر ثبت شده جهانی استان سمنان و دومین اثر وسیع طبیعی پس از بیابان لوت است که باید همه جوره برای حفظ این اثر ارزشمند کوشید و ویژگی های منحصر به فرد و شگفت انگیز آن را برای نسل های آینده حفظ نمود. شما با قدم نهادن و ورود به منطقه جنگل ابر تجربه بی نظیر گام نهادن روی اقیانوسی از ابرها را خواهید داشت که در هیچ جای دیگر این تجربه را تا این حد شگفت انگیز و لذت بخش نخواهید داشت.