گردشگری که سومین صنعت پول ساز جهان به شمار می رود با توجه به انتشار ویروس کرونا و همه گیری آن در سراسر جهان با افت شدیدی از تقاضا مواجه شده است و بر اساس تازه ترین خبرها از سازمان جهانی گردشگری ، گردشگری در تمام دنیا و در سال 2020 بدترین رکورد خود را با کاهش 74 درصدی به ثبت رسانیده که نسبت به سال گذشته بسیار تعجب برانگیز است.

درسال 2020 تعداد سفرها به مقاصد گوناگون در سراسر جهان نسبت به سال گذشته بالغ بر 1 میلیارد کمتر بوده است که همین امر موجب از بین رفتن 1.3 تریلیون دلار از درآمد صادراتی است و سبب ورشکستگی و نابودی شرکت های کوچک تر که هرکدام به نوعی بصورت مستقیم و غیرمستقیم  با گردشگری در ارتباط بودند شده است.

ویروس کرونا در سراسر جهان سبب شده تا کشورها محدودیت های بسیار شدیدی برای ورود و خروج مسافر از مرزهای خود در نظر بگیرند و اقدامات پیشگیرانه جدی تری نظیر تست های ورود و خروج، قرنطینه مدت دار، بستن مرزها و....انجام دهند که تمامی این اقدامات سبب کاهش روز به روز رونق گردشگری و سفرهای بین المللی شده است. سران و بزرگان صنعت گردشگری در سراسر دنیا انتظار دارند با تولید و توزیع واکسن کرونا به تدریج اعتماد خانواده ها به صنعت گردشگری بازگشته و محدودیت های سفر هر چه زودتر کاهش یابد.

در این راستا دبیر کل سازمان جهانی گردشگری زوراب پولولیکاشویلی عنوان کرده اند : با توجه به خطر ناشی از ویروس کرونا همچنان راه درازی تا اتمام این دوره و شروع مجدد فعالیت های عرصه ی گردشگری وجود دارد و این در حالیست که تلاش های بسیاری برای برقراری و از سرگیری سفرهای بین المللی انجام گرفته است. اقدامات مهمی نظیر دیجیتال سازی ، تطبیق دهی، هماهنگ سازی و... تنها گوشه ای از خدماتی است که باید برای ارتقای سفرهای ایمن و بهبود وضعیت صنعت گردشگری  صورت گیرد.

در نظرسنجی جدیدی که توسط متخصصان سازمان جهانی گردشگری انجام گرفته تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان چشم انداز مناسبی را برای سال 2021 پیش بینی کرده اند و 25 درصد آرا این آمار را با سال 2020 یکسان دانسته و 30 درصد آرا هم اعتقاد بر این موضوع دارند که وضعیت گردشگری درست نشده و از قبل بدتر خواهد بود.

این در حالی است که بطور کل و در چشم انداز کلی، گردشگری دارای اوضاع خاص و مناسبی نبوده و امکان اینکه تا سال 2022 اوضاع به همین روال ادامه داشته باشد وجود دارد که سبب نگرانی و ناراحتی مدیران برتر گردشگری در جهان شده است. قابل ذکر است که بیشتر متخصصان بازگشتن گردشگری را زودتر از سال 2023 تخمین نمی زنند و بر این باورند که حدود 2 الی 4 سال زمان لازم است تا گردشگری جهانی به سطح خود در سال 2019 بازگردد.

 آسیا و اقیانوسیه با 84 درصد کاهش گردشگر اولین منطقه ای به شمار می رود که به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و تعداد گردشگران ورودی در آن 300 میلیون نفر کمتر نسبت به سال گذشته خود می باشد و پس از آن به ترتیب خاورمیانه و آفریقا با کاهش 75درصدی ، اروپا با کاهش 70 درصدی و آمریکا با کاهش 69 درصدی مواجه بوده اند .امید می رود با کشف واکسن قطعی کرونا در سراسر جهان این ویروس برای همیشه نابود شده و سفر در سبد خانوار تمامی جهانیان قرار گیرد.