تاریخچه کفش بلا

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که کفش بلا را بخاطر می آورید یا حتی از آن استفاده کرده اید، حتما سن وسالی ازتان گذشته است و دوران جوانی را پشت سر گذاشته اید. کفش بلا دومین برند معروف کفش ایرانی پس از کفش ملی محسوب می شد. خانوداه عمید حضور که خالق کفش بلا بودند از کاشان به تهران مهاجرت کردند و با خرید یک زیر پله در بازار، فروش کیف و کفش را آغاز کردند.

بدین ترتیب اولین خشت و بنای برند محبوب بلا گذاشته شد . این شرکت در دی‌ماه ۱۳۴۱ به‌وسیله برادران عمیدی که سابقه سی‌ساله در تجارت کفش داشتند، تاسیس شد و در تاریخ ۲۹ مرداد ۴۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. موسسات این شرکت در ۲۲ کیلومتری راه تهران به کرج در یک محدوده ۶۰ هزار متری واقع شده و قسمتی از ماشین‌آلات آن آلمانی و ایتالیایی است و قسمت دیگر آن از چکسلواکی و فرانسه خریداری شده است.

سیستم توزیع به تدریج کفش بلا را از تولید و تجارت ملی مبدل به یک شرکت بزرگ برای برندسازی و مارکتینگ صنعتی در ابعاد ملی کرد. تولید ملی کفش بلا شامل محصولاتی همچون پوتین، کفش های مجلسی، ورزشی و دمپایی بود. خانواده‌ای که کار خود را با محرومیت و فقر در بازار تهران شروع کرده بود و فرزندانش توانسته بودند دومین شرکت زنجیره‌ای توزیع کفش را مدیریت کنند، پس از قریب به 30 سال، به دلایل استفاده از اعتبارات کوتاه‌مدت برای فعالیت صنعتی، آتش‌سوزی انبار کارخانه در سال 1356 و ناتوانی کوتاه‌مدت در عرضه کفش بلا و جم، دچار مشکل در بازپرداخت بدهی شدند.

از اواسط سال 1356، به دلیل کمبود نقدینگی تعدادی از کارخانه‌های کفش تحت فشار قرار داشتند. خط تولید این کارخانه، قطعه قطعه و به بخش خصوصی واگذار شد. مدیریت این برند اکنون در دست یک بانک است به طوری که تنها با استفاده از فروشگاه‌های بلا در کل کشور کفش‌هایی را از دیگر تولیدکنندگان عرضه می‌کند. این سرنوشت تا بیخ گوش کفش ملی هم نزدیک شد، ولی خوشبختانه به طور کامل این دیگر برند محبوب را از پا درنیاورد. بلایی که بر سر کفش وین، سومین تولیدی بزرگ دوران دور صنعت کفش ایران آمد.