هیچهایک یا اتواستاپ سبکی از سفر است، مناسب برای کسانی که علاقه زیادی به سفر دارند اما نمی‌خواهند یا نمی‌توانند برای سفرشان خیلی هزینه کنند.  

فرهنگستان زبان و ادب فارسی هیچهایک را «رایگان سواری» ترجمه کرده است که البته خیلی دربرگیرنده معنای واقعی آن نیست زیرا ممکن است برخی از افرادی که هیچهایک می‌کنند وضع مالی خوبی داشته باشند یا حتی ممکن است راننده کرایه بسیار کمی از مسافر دریافت کند و سفر به طور کامل رایگان نباشد. برخی نیز اصطلاح «مرامی سواری» را به کار می‌برند که شاید درست‌تر و مناسب‌تر باشد. هدف اصلی در هیچهایک کاهش هزینه‌های سفر و شناخت مردم، جوامع و فرهنگ‌های گوناگون است.

یکی از اساسی‌ترین اصول هیچهایک سَبُک سفر کردن است، مهم‌ترین وسیله‌هایی که باید برای این سبک سفر به همراه داشته باشید یک کوله‌پشتی و کیسه‌خواب است. در مکان‌های پرت و دورافتاده منتظر وسیله نقلیه نباشید. برای ایستادن و انتظار می‌توانید پمپ بنزین‌ها، پارکینگ‌ها، ورودی و خروجی شهر‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی را انتخاب کنید که راننده‌ها بتوانند شما را بهتر ببینند و تصمیم بگیرند شما را سوار کنند و همسفرتان شوند.

همیشه یک ماژیک و تکه‌ای مقوا همراهتان داشته باشید تا بتوانید مسیر و مقصدتان را روی آن به طور واضح و درشت بنویسید. هنگامی که کنار جاده ایستاده‌اید، حتی الامکان عینک آفتابی نزنید تا راننده بتواند چهره شما را به طور کامل ببیند.

در طول سفر لبخند زدن و اخلاق خوش را از یاد نبرید و سعی کنید با همسفرتان ارتباط برقرار کنید. اگر از افراد محلی است در مورد فرهنگ و آداب و سنن آن منطقه از او سوال‌هایی بپرسید. از لباس‌های روشن و شاد استفاده کنید. اگر امکانش را داشتید هدیه و یادبود کوچکی به او بدهید. خلاصه کلام آنکه برای او خاطره‌ای خوش و به یادماندنی بر جای بگذارید.

در اینجا برخی از نکات امنیتی را نیز یادآور خواهیم شد:

تا جایی که می‌توانید به تنهایی هیچهایک نکنید و سعی کنید حداقل یک همراه داشته باشید.

به حس ششمتان اعتماد کنید و اگر احساس خوبی نداشتید سوار ماشین نشوید.

هنگامی که در نهایت سوار یک وسیله نقلیه شدید مشخصات آن را برای یکی از نردیکانتان بفرستید وحداقل یک بار با او تماس بگیرید.

در هر‌جا که احساس نا امنی کردید، بهانه‌ای بیاورید مانند دستشویی و حالت تهوع و پیاده شوید.

هنگام شب هیچهایک نکنید و در صورتی که شب نزدیک بود و هنوز به مقصد نرسیده بودید برای اقامت نزدیک‌ترین مکان مناسب برای کمپ و اقامت را انتخاب کنید و از مردم محلی کمک بگیرید.