خانه های تاریخی و موزه هایی که محل ساخت سریال های پرطرفدار ایرانی بوده اند هرکدام خاطرات زیبایی را برای ایرانیان تداعی کرده اند.

حتما برای شما هم جالب است که درباره لوکیشن سریال های پرطرفدار ایرانی بیشتر بدانید،پس با ما همراه باشید.

لوکیشن سریال قهوه تلخ

"قهوه تلخ" به کارگردانی مهران مدیری در ادامه ساخته های قبلی او، تصویر گر ناكجاآبادی است كه وجه قالب شخصیت های این جغرافیا، رفتار غیرمعقول و حكایتگر ناگفته های بسیاری است كه قابلیت همذات پنداری با زمانه ما را دارد.  لوكيشن اصلي اين مجموعه در باغي بزرگ در يكي از كوچه‌هاي فرعي خيابان فرشته قرار دارد.

وقتي وارد اين باغ بزرگ مي‌شويم،  یک ساختمان در روبرو و یک سوله بسیار بزرگ در سمت چپ  در انتهای باغ قابل مشاهده است. جالب است بدانيد اين باغ لوكيشن سريال «پاورچين» هم بود. وارد ساختمان اصلي كه مي‌شويد، در انتهاي سالن طبقه اول، يك راهروي باريك وجود دارد، اين راهرو شامل اتاق‌هاي گريم، نور و صحنه مي‌شود كه روي هر كدام نوشته شده است: «لطفا بدون هماهنگي وارد نشويد» در انتهاي اين راهرو هم آشپزخانه‌اي قرار دارد كه محل تامين مواد خوراكي و نوشيدني گروه است.

تمام در و ديوارهاي لوكيشن‌ها، پوشيده از طرح‌هاي سنتي است. اين طرح‌ها كه در واقع كاغذ ديواري هستند زيرنظر فروزان جليلي‌فر و پانته‌آ واعظ‌نيا اجرا شده و با كامپيوتر طراحي و در اندازه‌هاي واقعي چاپ شده‌اند. برخي لوازم زينتي، سنتي و ظريف(وسايل صحنه) خريداري، برخي اجاره و برخي هم ساخته شده‌اند. به لابي طبقه دوم، اتاق لباس می رویم ،درب این اتاق گاهي اوقات در صحنه‌هاي مربوط به اندروني در سريال مشاهده شده است. اتاق پر از لباس مي‌باشد و گروه بعد از گريم شدن و قبل از رفتن به صحنه در آنجا لباس‌هايشان را عوض مي‌كنند.

فروزان جليلي‌فر طراح لباس به ما مي‌گويد: «تمامي لباس‌هاي اين سريال در خياط‌خانه همين جا دوخته مي‌شود و هيچ كدام هم آرشيوي نيستند، نمي‌دانم پس از پايان اين كار چه اتفاقي براي اين لباس‌ها مي‌افتد...» او اضافه مي‌كند: براي لباس جهانگير شاه كه رويش پر از مرواريد است، زحمت زيادي كشيده شده است. یا بعنوان نمونه ای دیگر دوخت كلاهي كه در مجموعه اول سريال در مراسم تاجگذاري بر سر جهانگيرشاه گذاشته شده بود، دو ماه به طول انجاميد.

 در بيرون باغ يك حوض بزرگ چشم‌نواز است، غازهاي كناری‌اش هم در نوع خود جالب مي‌‌باشند. غازها مشغول خوردن كاهوهايي كه برايشان ريخته شده، هستند. اين حوض بين ساختمان باغ و سوله‌هاي بزرگي كه لوكيشن‌هاي ديگر را در بر مي‌گيرد قرار گرفته است. كاخ جهانگيرشاه هم در نوع خود جالب توجه است. به در و ديوار اين كاخ پوستر‌هاي كامپيوتري نصب شده است با لوازم قديمي و زينتي كه در جاي جاي اين كاخ به چشم مي‌خورد. تیر ماه سال 1388 آغاز دکور سازی مجموعه قهوه تلخ کلید خورد.

لوکیشن سریال پدر سالار

سریال پدر سالار یکی از ماندگارترین سریال های ایرانی است که هر ایرانی حداقل یک‌بار نام سریال پدرسالار را شنیده است. تماشای این سریالِ درام ایرانی که یکی از شاهکارهای سینمای ایران در دهه ۷۰ بود، در صندوقچه اکثر پدر و مادرهای ایرانی جا گرفته است.

مجموعه ی پدر سالار در محله امامزاده یحیی شهر تهران و در خانه‌ای قدیمی ساخته‌شد که اکنون به خانه فرهنگ تبدیل‌شده است. این خانه ۱۰۰ ساله که در دوره قاجار ساخته شد متعلق به یکی از نوادگان قاجاری به نام «خانم مهرانگیز» است. خانه فرهنگ امام‌زاده یحیی در سمت شرقی کوچه هداوند نزدیک کوچه سر تخت واقع است.

این لوکیشن برعکس بسیاری از لوکیشن های فیلم‌ها و سریال های ایرانی هنوز پابرجاست و هر اتاق آن‌که یکی از بچه‌های اسدالله خان ( محمد علی کشاورز) تغییر کاربری یافته اند و به کلاس هایی همچون سفالگری و ورزش تبدیل شده اند. معماری خانه اسدالله یا همان پدرسالار به سبک دوره قاجار با ستون‌های بلند و گچ‌بری‌های رنگی تزئین شده است. که خوشبختانه کیفیت گچ‌بری‌ها حفظ‌ شده است. اما از دکوراسیون داخلی و مبلمان فیلم چیزی برجای نمانده است.

لوکیشن سریال شهرزاد

سریال پر مخاطب شهرزاد به کارگردانی حسن فتحی، روایت عاشقانه‌ای در روزهای پرتپش تهران ۱۳۳۲ است که با کودتای سیاه آغاز می‌شود و با اثر حوادث کودتا بر زندگی شخصیت‌ها اوج می‌گیرد. در تهران، سال‌های پس از کودتا که چهره شهر رنگ خشونت و دسیسه به خود گرفته، عشقی شکوفا می‌شود میان دو جوان به نام‌های شهرزاد و فرهاد. عشقی که فرجامش متصل به حوادث ایام می‌شود و عشاق قصه در موقعیت دشواری قرار می‌گیرند که آینده‌شان را دگرگون می‌کند.

از خیابان پامنار به سمت مسجد کاشانی که بروید، با ورود به بن بست مؤتمن خانه‌ای را می‌بینید که ناخودآگاه شما را به یاد سکانس‌های بازی شهرزاد و فرهاد در سریال شهرزاد می‌اندازد. ورودی خانه با آن دالان سفید آجری و نمای فیروزه عمارت رو به رو، عاشقانه‌های فرهاد و شهرزاد را یادآوری می‌کند و تب و تاب مهدی سلطانی را که در نقش هاشم خان دماوندی چهره یک پدر را به زیبایی به تصویر کشید. اینجا خانه مؤتمن‌الاطبا، پزشک دربار ناصرالدین شاه است، جایی که کیانوش عیاری در آن «خانه پدری» را ساخت و کمال تبریزی «سرزمین کهن» را، اما هیچ کدام از این‌ها به اندازه سریال «شهرزاد» این خانه قدیمی را معروف نکرد.

وارد حیاط خانه که می‌شوید حوض آبی رنگی را می‌بینید که شهرزاد قصه در کنار آن عکس داشته و حالا خیلی‌ها مشتاق هستند تا تصویر خود را در کنار این حوض قدیمی با پس زمینه فیروزه‌ای رنگش ثبت کنند. این خانه ۱۸ اتاق دارد. در طبقه بالا ، می توانید محل سکونت خانواده هاشم دماوندی را ببینید و وقتی پا به زیرزمین می گذارید ، اتاق "فرهاد" داستان خود را به نمایش می گذارد. سمت راست حیاط هم مطبخ قرار دارد که محل تردد فریبا متخصص بازیگر نقش مرضیه بود.

لوکیشن سریال قصه های مجید

درست بیست سال از پخش قصه‌های مجید از سیما می‌گذرد. هرچند قصه‌های مجید با نام کیومرث پوراحمد کارگردان این سریال دوست داشتنی در اذهان جا افتاده‌ اما نویسنده و خالق این اثر جاودان یکی از بهترین و بزرگترین نویسندگان زمانه ما یعنی هوشنگ مرادی کرمانی است. در این نوشتار بعد از بیست سال با هم مروری خواهیم داشت که اکنون هر کدام از تکه های مجموعه قصه‌های مجید در کجا قرار دارند:

مدرسه مجید: این مدرسه قدیمی هم اکنون نیز با نام «حلبیان» در «کوچه یخچال» قرار دارد. کوچه‌ای پر رفت‌وآمدی که به فروش لوازم خانگی شهرت دارد. جالب آن‌جاست که بدانید که این مدرسه هنوز هم در مقطع راهنمایی محصل می‌پذیرد. یعنی مدرسه‌ای که بیست سال پیش (دهه هفتاد) در فیلم می‌خواهد مدرسه‌ای در بیست سال قبلش (دهه پنجاه) را طوری نشان ‌دهد که بگوید که این مدرسه برای چهل سال پیش هم قدیمی بوده است. حقیقت نیز این است که ساخت این مدرسه به هشتاد سال قبل یعنی دوران پهلوی اول بازمی‌گردد.

خانه قصه های مجید: خانه قصه های مجید یکی از نمادهای معماری ایرانی می باشد که دارای یک حیاط بزرگ است، سبک خانه سازی سنتی را می توانید در این خانه مشاهده کنید که اگر به عمق ساخت و ساز آن با دقت توجه کنید می بینید که دارای نقاط مختلفی می باشد که باعث دلگرمی میشود.

خانه هایی که در اصفهان قدیم ساخته میشد همیشه دارای یک دالون، ایوان، حوض و چند اتاق کوچک بود که این اتاق ها علاوه بر اینکه در دو طرف حیاط قرار داشت تمام درهای آنها به روی حیاط باز میشد که همیشه حس تازگی را در ما به وجود می آورد. خیلی از افرادی که علاقه مند به معماری سنتی هستند همیشه آرزو داشتند تا در اقامتگاه قصه های مجید برای یک بار هم که شده چند ساعتی زندگی کنند.

لوکیشن سریال بانوی عمارت

 سریال بانوی عمارت که زمان زیادی از پخش آن نمی گذرد، بسرعت خودش را در دل ما ایرانی ها جا داد. این سریال بستری تاریخی مربوط به دوره قاجار دارد. لوکیشن بانوی عمارت خانه‌های تاریخی معروف دو شهر کاشان و قزوین است. این سریال که درون مایه‌ای عاشقانه دارد با وجود برخی انتقادات مطرح درباره دیالوگ‌ها و برخی دکورها، مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

در بخش‌های بسیاری از این سریال، لوکیشن بانوی عمارت خانه طباطبایی‌های کاشان است. خانه‌ای که به عروس خانه‌های تاریخی ایران معروف است. خانه طباطبایی‌ها بخش اصلی لوکیشن بانوی عمارت است. خانه تاریخی‌ در قلب بافت تاریخی شهر کاشان و در میان ده‌ها خانه و جاذبه تاریخی دیگر که یکی از پر مخاطب‌ترین خانه‌های تاریخی ایران بین گردشگران است.

این بنا را حاج سید جعفر طباطبایی از بازرگانان نطنزی مقیم کاشان در دوره قاجار در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخت. لوکیشن بانوی عمارت اما منحصر به خانه‌های تاریخی شهر کاشان نمی‌شود. سریال بانوی عمارت از دو بنای ارزشمند شهر قزوین نیز بهره برده است.

حسینیه امینی‌ها با ارسی‌های شگفت انگیز و سقف پر شکوهش و کاروانسرای سعد السلطنه که یکی از زیباترین‌ کاروانسراهای داخل شهری کشور است. خوشبختانه لوکیشن های این سریال دیدنی در شهرهای تاریخی کاشان و قزوین پذیرای گردشگران است و گردشگران می‌توانند از آنها بازدید کنند.