قدمت عمارت قاجاری سلطان بیگم شجاعی یا همان خانه موزه بازار به حدود 150 سال پیش باز می‌گردد. اولین صاحب این خانه خانم سلطان بیگم شجاعی، همسر یکی از تفنگداران سطلنتی قاجار و خواهرزن احمد شاه قاجار، بوده است. سلطان بیگم علاقه وافری به تالار آینه کاخ گلستان داشت و به درخواست او در این خانه تالاری آینه‌‌دار شبیه‌ به تالار آینه کاخ گلستان ساخته شد.

در سال 1326 آقای نیرنما این خانه را خریداری کرد. او نیزعلاقه بسیاری به این تالار آینه داشت و برای حفظ تالار مراقبت‌های ویژه‌ای در آن انجام داد، در نتیجه این بخش خانه نسبتا سالم مانده است. طبق گفته‌های خاطرات فرزندان آقای نیرنما پدرشان درهای تالار آینه را قفل می‌کرد و به جز روزهای خاص و مناسبت‌های ویژه هیچ‌کس اجازه ورود به این تالار را نداشت.

در طول سال‌های 1346 تا 1348 هجری ‌شمسی، خانواده استاد شهرام ناظری در این خانه مستاجر بوده‌اند. این خانه قاجاری تا سال 1376 تحت مالکیت خانواده نیرنما قرار داشت، سپس شهرداری تهران آن را خریداری و بازسازی کرد. خانه سلطان بیگم تا به حال عناوینی مانند خانه محله و خانه کارآفرینی داشته است. هم اکنون نیز به عنوان خانه موزه فعالیت می‌کند.

مساحت خانه موزه بازار 700 مترمربع است. سبک معماری داخلی آن قاجاری است، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن اجزای قرینه است که در ساخت این خانه هم به چشم می‌خورد. یکی از ویژگی‌های خاص خانه سلطان بیگم که در خانه‌های انگشت شماری در تهران وجود دارد وجود بادگیر است. از آنجایی که تهران در آن زمان آب و هوای خوبی داشته و هزینه ساخت بادگیرهم بسیار زیاد بوده است وجود این سازه در یک خانه نشانه متمول بودن صاحب خانه بوده است.  

وسط حیاط خانه نیز حوض آب بسیار زیبایی قرار دارد که در گذشته دو تا سه متر عمق داشته است اما بعد از بازسازی عمق آن کم شده است. از دیگر قسمت‌های خانه می‌توان به حوضخانه اشاره کرد که در پایین تالار آینه واقع شده است. بادگیرها جریان هوا را به حوضخانه هدایت می‌کردند و پس از تماس جریان هوا با سطح‌ آب و خنک‌شدن دوباره آن، به قسمت بالایی خانه منتقل می‌شد. در حال حاضر به علت آسیبی که از طریق رطوبت به این قسمت وارد کرده بود، حوض جمع آوری شده است.

و اما مهم‌ترین و زیباترین بخش خانه همان تالار آینه است، سقف این قسمت با الهام از طرح قالی طراحی شده است. پوشش این سقف چوبی است. علاوه بر آینه‌کاری زیبا و چشم نواز، نقاشی‌های چشم‌نوازی از طبیعت و به سبک اروپایی روی گچ و آینه به چشم می‌خورد. هنگام تابش نور خورشید بر پنجره‌های بلند و شیشه‌های رنگی‌ تالار، منظرة بسیار زیبایی بر کف زمین ایجا می‌شود که خیره کننده است.

در خانه موزه نمایشگاهی دائمی از عکس‌های تهران قدیم برپاست. در سمت چپ ساختمان، کتابخانه قرار دارد که در آن بیش از 6000 جلد کتاب با موضوعات مختلف وجود دارد. عضویت در کتابخانه رایگان است. وجود این کتابخانه در این خانه زیبا با تالار آینه چشم نوازش موجب شده که فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری، این کتابخانه را در فهرست 1001 کتابخانه دیدنی در دنیا قرار دهد. از هر کشور دو کنابخانه در این فهرست قرار می‌گیرد. کتابخانه ایرانی دیگری که در این فهرست ثبت شده کتابخانه آستان قدس رضوی است.

بازدید از خانه موزه بازار رایگان است. در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 17 بعد ازظهر و پنجشنبه‌ها 9 تا 13 می‌توانید از این خانه بازدید کنید. نزدیکترین ایستگاه مترو به خانه موزه، ایستگاه متروی امام‌خمینی است. با 10 دقیقه پیاده‌روی به‌سمت خیابان امیرکبیر، به این خانه زیبا خواهید رسید.