در شهرستان سیاهکل استان گیلان، در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت کاروانسرایی به نام تی تی خانم واقع شده است. کاروانسرای تی تی خانم یکی از معدود کاروانسراهای قدیمی پای بر جا در ایران است که حدود 500 سال قدمت دارد و در زمان خودش دارای موقعیت استراتژیک مهمی بوده است.

نام این اثر قدیمی و تاریخی در سال 1375 وارد فهرست آثار ملی ایران شد. واژه «تی تی» در زبان گیلکی به معنی شکوفه است، با توجه به اینکه در زبان گیلکی اول صفت و بعد موصوف می‌آید، «تی تی کاروانسرا» به معنی کاروانسرای شکوفه است.

در مورد ساخت این کاروانسرا دو حکایت متفاوت وجود دارد:

حکایت اول این بنا را به تی تی خانم، عمه یکی از پادشاهان صفوی، مرتبط می‌داند. او تصمیم گرفت در این منطقه کاروانسرایی برای اقامت مسافرانی که از سیاهکل و دیلمان به سمت طالقان می‌رفتند، بسازد و این شروعی برای ساخت تی تی خانم کاروانسرا بود.

اما طبق حکایت دوم، ساخت این کاروانسرا به حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان بر لاهیجان حکمرانی می‌کردند، باز می‌گردد، حکومت صفویه بعدها این حکمرانان محلی را نابود کرد و آثار و بناهای باقی مانده از کیایی‌ها به نام صفویان به ثبت رسید. ساختمان کاروانسرای تی تی در سیاهکل از سنگ و آجر ساخته شده است و البته تاریخ ساخت این بنا به دوران حکومت سلسله ی صفویان باز می گردد. البته اتفاق نظر بر این است که قدمت این کاروانسرا به دوران صفویان باز می‌گردد.

بنای کاروانسرای تی تی خانم  سنگ رودخانه‌ای، آجر، ملات گچ و ساروج هستند. این کاروانسرا جز کاروانسراهای برون شهری و دو ایوانی به حساب می‌آید. ورودی بنا در ضلع شمالی واقع شده و پس از گذشتن از فضای ورودی، به فضای هشتی و سپس میانسرا می‌رسید.

در وسط این کاروانسرا حوض کوچکی قرار دارد و مساحت میانسرا 398 متر مربع است. در چهار گوشه کاروانسرا اتاق‌هایی مربعی شکل با چهارده متر مساحت وجود دارد و در ضلع جنوبی شاه نشین و در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی واقع شده است. در ساخت این بنا اصل تقارن دیده می شود.