داراب یکی از شهرستان‌های استان فارس است که جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد. شهر فدامی در بخش فورگ یا فرگ شهرستان داراب واقع شده است. در فاصله هشت کیلومتری شمال غربی این شهر آبشاری زیبا به همین نام قرار دارد.

برای بازدید از این آبشار و چشمه زیبا به شهرستان داراب فارس بروید و از مسیر شهر فدامی داراب به جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس وارد شوید. در این مسیر تابلوی روستای فدامی به چشمتان خواهد خورد.

آبشار فدامی با توجه به اینکه در منطقه‌ گرم و خشک فرگ قرار گرفته بسیار جالب توجه است. در کنار زیبایی‌های طبیعی چیزی که موجب بهت و شگفتی شما خواهد شد این است که این آبشار چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم  دارد که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین، با یکدیگر ترکیب می‌شوند. رودخانه دائمی به وجود آمده از آبشارهای فدامی آبیاری حدود دو هزار هکتار از درختان خرما را بر عهده دارد.

آب این آبشار از چشمه‌ای که در ۵۰۰ متری آن قرار گرفته تأمین می‌شود. چشمه فدامی پس از سر ریز شدن و گذشتن از بستر به پرتگاه می‌رسد و هنگام سقوط، زیباترین آبشار منطقه را به وجود می‌آورد. این آبشار هنگام  ورود به رودخانه شور درصد قابل از شوری رودخانه را از بین می‌برد.

 در زمان گذشته عرض آبشار شیرین فدامی بیشتر و حدود ۸۰۰ متر بود اما متاسفانه با گذر زمان، خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه در کشاورزی عرض آن کمتر شد و امروزه به ۲۰۰ متر می‌رسد. ارتفاع آبشار نیز بین ۱۲ تا ۲۰ متر است. جالب است بدانید آب شیرین آبشار، آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تأمین می‌کند. یکی دیگر از نکات جالب در مورد آب شیرین آبشار این است که در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و این حالت در مورد آب شور کاملا برعکس است.

شنا و آب تنی از فعالیت‌های پرطرفدار آبشار فدامی هستند، به خصوص در فصل تابستان. در این محل غارهایی با عمق‌های مختلف وجود دارد که مورد علاقه غارنوردان است. همچنین بر اثر فعالیت‌های ژئوفیزیکی و زمین‌شناسی در مناطق اطراف آبشار فدامی گسل‌ها،‌ طاق دیس‌ها، ناودیس‌ها، کانی‌ها و بلورهای مختلف سنگی، رسوبی و نمکی و خاک‌های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور ایجاد شده است که مورد توجه زمین‌شناسان و علاقه مندان به رشته زمین شناسی است.