پارک جمشیدیه از قدیمی ترین و زیباترین پارک های تهران است که در شمال این شهرقرار گرفته است. از ویژگی های خاص این بوستان می توان آبشار مصنوعی، کفپوش های سنگی ناهموار، حوضی زیبا و تعداد زیادی عناصر هنری وتجسمی را نام برد که موجب تمایز این پارک از سایر پارک های تهران شده است.

مساحت بوستان سنگی جمشیدیه حدود 10 هکتار است. این پارک در میان دیواره های سنگی کوه کلکچال، باغ دولو، خیابان جمشیدیه و جاده کلکچال قرار گرفته است. پارک جمشیدیه مرتفع ترین پارک تهران است و در طبقات بالایی آن می توان مناظر زیبایی از شهر را تماشا کرد. این منطقه همواره یکی از اولین نقاط تهران است که بارش برف و باران در آن شروع می شود. پارک جمشیدیه با داشتن صدها درخت همانند نارون، چنار و تبریزی ریه سبز پایتخت است.

طایفه دولو از مشهورترین خانواده های وابسته به قاجارها بودند که در تهران املاک بسیاری داشتند. شناسنامه تاریخی پارک جمشیدیه نیز به نام جمشید دولو قاجار است، کسی که ملک 69 هزار مترمربعی خود را به فرح پهلوی بخشید. در ابتدا تصمیم بر این بود که یک خانه سالمندان در این مکان بنا شود؛ اما این تصمیم هیچ گاه عملی نشد. در نهایت احداث یک بوستان عمومی در دستور کار قرار گرفت و در سال 1356 این منطقه تبدیل به یک پارک عمومی و جاذبه ای معروف شد.

پارک جمشیدیه تا کنون 2 بار بازسازی شده است و در سال 1374، 16هکتار به آن اضافه شد که قسمت وسیعی از آن به نام «فردوسی» مزیّن شد. در حقیقت بوستان جمشیدیه کنونی در طول سالها دچار تغییرات شده؛ اما طراحی اولیه آن را کامران طباطبایی دیبا انجام داده است.

از امکانات این پارک میتوان به نگارستان جمشیدیه، آمفی‌تئاتر، برکه، آلاچیق، قفس پرندگان، تندیسهای متعدد با مفاهیم طبیعی، فرهنگی و عرفانی، رستوران، آبنما و سرویس بهداشتی اشاره کرد. در پارک جمشیدیه می توانید از تفریحاتی مانند کوهنوردی و پیاده روی، پیک نیک، طبیعت گردی و پرنده نگری لدت ببرید. یکی از تفریحات بسیار پر طرفدار در این بوستان عکاسی است. جمشیدیه در هر فصل سال به شکل متفاوتی زیباست پس هر زمان که به آنجا رفتید از ثبت مناطر زیبایش غافلگیر نباشید.