استان یزد سرزمینی چند هزار ساله است که در دل خود بادگیرها، آب انبارها، خانه ها و سازه های خشتی و گلی فراروانی را جای داده است. به هر گوشه از یزد که بنگریم پر است از تمدن و فرهنگ غنی مردمان سرزمینمان.

شهر بادگیر ها و اولین شهر خشتی جهان که حالا چند سالیست ثبت سازمان جهانی شده مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته و به عنوان یک از مقاصد اصلی سفر در پکیج های گردشگری توریست ها میباشد.

در تورهای گردشگری به مقصد یزد ،کویرها از جمله جذبه هایی هستند که مورد توجه گردشگران قرار می گیرند و از جمله مکان هایی هستند که در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان علاقمندان زیادی را به سوی خود می کشانند.قصد داریم یکی از مهمترین کویرهای یزد را بصورت مفید برایتان تشریح کنیم تا در سفرهای خود به سرزمین خشتی از آن بی بهره نمانید.

کویر کاراکال در بافق

بافق ازشهرهای منحصر به فرد یزد می باشد که به دلیل داشتن جاذبه های متنوع تاریخی و طبیعی از محبوبیت بالایی برای گردشگران و علاقمندان به کویر نوردی برخوردار است. شما با دیدن نخلستان های بی نظیر و هنر دست مردمان این خطه و کویرهای اسرار آمیز شاید بارها و بارها مجددا آن را به عنوان مقصد سفر برگزینید و به دوستان و آشنایانتان معرفی نمایید. از نمونه جاذبه ها و آثار مهمی که شما می توانید در بافق دیدن کنید مسجد جامع بافق، خانه وحشی بافقی، قلعه باقر آباد، نخلستان های بافق، چنار تاریخی روستای باجگان، آب انبار و حمام کاکامیر و کویر کاراکال می باشند.

کویر کاراکال که به آن کویر صادق آباد هم می گویند از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار است. دلیل نام گذاری این کویر به کویر صادق آباد به دلیل قرارگیری آن در روستایی به همین نام است اما مهمترین و اصلی ترین دلیلی که به آن کویر کاراکال می گویند زیستگاه یکی از گربه سانان ایرانی به نام کاراکال است.

گربه کاراکال به  دلیل امتداد گوش های خود که به رنگ سیاه می باشد سیاهگوش نیز نامیده می شود که از اسامی دیگر آن منگوله گوش است. پوشش گیاهی خاصی با توجه به شرایط جغرافیایی موجود در این منطقه کویری وجود ندارد اما شما با دور بودن از شهرهای شلوغ و پر سر و صدا می توانید آرامش کویر را هدیه بگیرید و در ماسه زارهای فراوان آن به آرامی قدم بردارید و در شب ستاره های بی شمار آسمان کویری را بدون شنیدن هیچ صدایی به نظاره بنشینید.

از جمله دلایلی که این مقصد به عنوان یک مقصد گردشگری کویری به گردشگران توصیه می شود مسیر دسترسی و آسفالت بودن تا ابتدای ورود به کویر است. معمولا تورهای گردشگری ورودی به این منطقه شب را در مجموعه رفاهی شهید برزگری می گذرانند و از تفریحاتی نظیر شتر سواری، موتورچهارچرخ، پرواز با پاراسل، ریگ نوردی ، حمام آفتاب، والیبال و رصد آسمان کویری در شب استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد جاذبه های بسیاری برای بازدید از این منطقه وجود دارد که شما می توانید در برنامه خود قرار دهید . نخلستان ها و تپه های شنی و قدم زدن روی گرمای حاصل ازآن بسیار لذت بخش است و  بازدید از خانه وحشی بافقی از شاعران معروف ایران که از نمونه آثار ثبت شده ملی است خالی از لطف نیست چرا که توانسته هرساله علاقمندان زیادی را با توجه به معماری موجود جذب خود کند.

قلعه باقر آباد که از بلندای شن زارها کاملا قابل مشاهده است به دوران قاجار باز میگردد که در آن زمان برای فرار از دشمن به آن پناه می بردند و آذو قه های خود را در آن ذخیره می نمودند ،نمونه دژ بسیار محکمی است که نمیتوان بازدید از آن را نادیده گرفت. آب انبار و حمام کاکامیر با معماری آجری خود از بزرگترین آب انبارهای بافق محسوب شده و از جالب ترین جاذبه های توریستی این منطقه است همچنین چنار تاریخی روستای باجگان که از کهن ترین درختان کل کشور محسوب می شود سنی نزدیک به هزار سال دارد که مردم روستا و طبیعت گردان ارزش خاصی برای آن قائل هستند.

برای سفر به کویر حتما این نکته را مد نظر قرار دهید که با توجه به زیبایی ها و دل فریبی ها، کویر ظاهری بسیار گول زننده دارد برای افرادی که تجربه ناکافی دارند و از آموزش های لازم برخوردار نیستند. لذا توصیه می شود برای سفر به این مناطق حتما با تجهیزات کافی و راهنمای حرفه ای و محلی سفر کنید تا لذت سفری ایمن و بدون ریسک برای شما محیا گردد.