کویر اسرار آمیز ریگ جن

کویر ریگ جن که از اسرارآمیزترین و صعب العبورترین کویرهای ایران است بخشی از کویر مرکزی ایران محسوب شده که به دلیل اتفاقات عجیب و غریبی که در طول سالیان سال در آن رخ داده به ترسناک ترین کویر ایران و همچنین مثلث برمودای ایران شهرت دارد.

این کویر پر رمز و راز به دلیل داستان های وحشتناکی که مردم بومی محلی و افرادی که به آن سفر کرده اند می گویند مورد علاقه ی بسیاری از کویر نوردان و افراد علاقمند به ماجرایی جویی است.

کویر ریگ جن به مانند سایر نقاط کویری دارای آب و هوای خشک و بیابانی است و از ویژگی های خاص آن می توان به وجود باتلاق های نمکی اشاره نمود که ممکن است هر فردی را به کام مرگ بکشاند.

این کویر که سومین ریگ زار بزرگ ایران محسوب می شود به دلیل شرایط و ویژگی های ساختاری زمین شناسی به شما هشدار این را می دهد که حتما با کویر نوردان و راهنمایان گردشگری حرفه ای و یا تورهای گردشگری دارای مجوزهای لازم به این مکان سفر کنید و تجهیزات لازم و مقدار زیادی آذوقه به همراه داشت باشید زیرا برعکس ظاهر زیبا باطنی مخوف و وحشتناک دارد که می تواند برای هر فرد یا هر گروه بسیار خطرناک باشد پس در سفر به این مکان رعایت تمامی موارد ضروری الزامی است تا سفری ایمن و در عین حال لذت بخش را تجربه کنید.

کویر ریگ جن در میان دو استان اصفهان و سمنان واقع شده که معمولا برای سفر به این منطقه از استان سمنان و شهرستان گرمسار شروع به سفر می کنند و معمولا از منطقه ای که به آن ( دم ریگ ) می گویند وارد این منطقه اسرارآمیز می شوند. ریگ به معنای شن زار و جن به معنای پنهان و مخفی است که اسم ریگ جن ناشی از معنای این دو کلمه است.

در کویر ریگ جن به دلیل نبود آب آشامیدنی و هیچ نوع پوشش گیاهی و وجود نمک و شن زارهای فراوان تقریبا زندگی هیچ معنایی به جز پوچی ندارد اما داستان های رمزآلود هر فردی را برای رفتن به این منطقه و کشف حقایق تشویق می کند. مردم بومی مجاور این منطقه صحبت های بسیاری درباره عجیب بودن آن انجام می دهند و بر این باورند که تنها موجوداتی که در آن زندگی می کنند جنیان و موجودات فرازمینی هستند و ورود هر انسانی به این منطقه ممنوع است و حتی جنازه های این افراد پس از بازدید هرگز بر نمی گردد و هرکس راهی آن شود دیوانه، کور و یا لال می شود. البته قابل ذکر است که به دلیل وجود باتلاق های فراوان نمکی این موضوع می تواند تایید کننده باشد که افراد با نداشتن تجربه کافی و بدون تجهیزات لازم گرفتار شده و هرگز راهی برای برگشت نداشته اند زیرا این باتلاق ها شما را در خود فرو برده و کاری جز تسلیم شدن از شما برنمی آید.

از جمله عجایب دیگری که در این کویر متوجه آن شده اند وجود سنگ های سیاهی است که از ذوب مس استخراج می شوند اما این نکته حائز اهمیت است و آدمی را به فکر فرو می دارد که در این بیابان خشک و بدون حتی قطره ای آب آشامیدنی چگونه این فرآیند امکان پذیر است ؟ و افراد در گذشته چگونه این کار را انجام می داده اند؟

ناگفته نماند که در صحبت های مردم محلی کلمه ای می شنوید به نام گریه سنگ. باید توضیح داد به دلیل اختلاف دمای بالا در این کویر و خرد شدن سنگ ها در اثر این عامل متافیزیکی صدایی وحشتاک به گوش می رسد که مردم محلی در اصطلاح عامیانه به آن اشک سنگ می گویند و نشات گرفته از این عارضه طبیعی است.

برخلاف تمامی داستان ها و افسانه های عجیبی که راجع به این منطقه گفته می شود نمی توان از زیبایی ها و سکوت کویر غافل شد و آسمان پر ستاره آنرا نادیده گرفت. امروزه گروه های گردشگری متخصصی با استانداردهای کافی و ابزار لازم نظیر: نقشه های راهنما، GPS، قطب نما، جعبه ابزارهای اولیه، کوله های اختصاصی مجهز به تمام وسایل مورد نیاز سفر و... اقدام به سفر در این مناطق می کنند و با رعایت موارد ضروری سفری خوش برای خود و همسفران دیگر فراهم می آورند.

در خاطر داشته باشید که برای سفر به این منطقه حتما خوراکی، بنزین، آب و .. به اندازه چند برابر روزهای سفر خود در نظر داشته باشید زیرا یک لحظه غفلت در این کویر پر رمز و راز برابر است با یک عمر پشیمانی. اما اگر سفری ایمن را انتخاب نمایید یک لحظه تماشای آسمان کویر که پر از ستاره های ریز و درشت است و مملو است از سکوت و آرامش تمام دغدغه ها و داستان هایی را که درباره اش شنیده اید تبدیل می کند به بهترین خاطره از عمر گرانبهایتان.