سراوان از جنگل‌های مشهور کشور است و در مسیر رشت - تهران قرار گرفته است. هنگام ورود به پارک جنگلی سراوان، درسمت چپتان چشمتان به محوطه سبز و بسیار زیبایی می‌افتد. این محوطه که در نگاه نخست مانند زمینی پوشیده از چمن و سرسبزی به نظر می‌رسد در حقیقت همان مرداب سراوان است که زیبایی خارق العاده‌ای دارد. در سمت راستتان نیز پلی چوبی قرار دارد که بر زیبایی منظره افزوده است.  

پرطرفدارترین فعالیت در مرداب سراوان قایق سواری است که لذت خاص خود را دارد. هنگامی که سوار قایق هستید می توانید در حال حرکت به طور همزمان به صدای آب و جنگل گوش بسپارید و در همین حال طبیعت بکر و زیبای مرداب، سبزی سطح آب و موجودات ساکن مرداب را از نزدیک ببینید و غرق لذت شوید. درون مرداب پر از قورباغه و بچه قورباغه است که  در حال جست و خیز هستند. لاک پشت‌ها نیز ازدیگر موجودات ساکن در مرداب سراوان هستند.

بهترین فصل برای سفر به پارک جنگلی سراوان وبازدید از مرداب سراوان بهار، پاییز و تابستان است. در طول این فصل‌ها زیبایی‌های طبیعتِ این منطقه به گونه متفاوتی به اوج خود رسیده است. در اوایل پاییز بعضی از قسمت‌های مرداب سبز رنگ و بعضی قسمت‌ها زرد هستند. در فصل بهار نیز می‌توانید از آب و هوای  دلنشین و مطبوع این منطقه لذت ببرید.

در تابستان نیز علاوه بر آنکه آب و هوای مرداب بسیار خوب است، می‌توانید به تماشای زیبایی‌های مرداب بنشینید. اما فصل زمستان را برای سفر به مرداب سراوان به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. به دلیل آنکه بیشتر قسمت‌های این مرداب پوشیده از برف و هوا بسیار سرد است، پس ممکن است خیلی به شما خوش نگذرد مگر آنکه به بارش برف و زمستان علاقه مند باشید.

در هنگام بازدید مرداب و جنگل می‌توانید از امکانات موجود در پارک جنگلی مانند میز، نیمکت، سرویس‌های بهداشتی، کباب پز، آلاچیق و غیره و امکانات تفریحی دیگری مانند موتور چهار چرخ و پینت بال استفاده کنید.