روستای سربرج از روستاهای طرقبه در شهرستان مشهد است. این روستا یکی از جاذبه های پر رمز و راز طبیعت می باشد که به دلیل پدیده ای وحشتناک در بین گردشگران شناخته شده است و به همین دلیل بازدیدکنندگان بسیاری دارد. در طول روزه در این جنگل هیچ چیز غیر طبیعی و ترسناکی وجود ندارد اما در هنگام شب صداهای ترسناک و عجیبی از درختان این جنگل شنیده می شود.

این صدای وحشتناک شبیه سوت یا جیغ است و از هنگام تاریکی شب تا سپیده صبح ادامه دارد و برای کسانی که می خواهند شب در این جنگل اقامت کنند تجربه ای ترسناک را رقم می زند. صداهایی که از این جنگل شنیده میشود؛ هیچ گونه شباهتی به صدای جیرجیرک یا بادهای بین شاخ و برگ درختان ندارد زیرا حتی وقتی هیچ بادی هم وزیده نمی شود این صدا به گوش می رسد.

به عقیده برخی جنگل سربرج نفرین شده و اجنه و شیاطین در این جنگل زندانی شده اند و شب ها در میان درختان پرسه زده و از درد ناله و صداهای گوشخراش سر می دهند. برخی از ساکنین روستای سربرج، منبع این صداهای وحشتناک را ملخ هایی می دانند که به این منطقه هجوم می آورند و هنگام شب در میان درختان و علفزارهای اطراف این جنگل پناه می برند. برخی دیگر بر این باورند که عوامل ناشناخته مانند تغییرات آب وهوا دلیل به وجود آمدن این صداهای ترسناک است.

جالب است بدانید این جنگل در دره رودخانه ای که یکی از سرچشمه های سد طرق است واقع شده که در فصل هایی از سال خشک بود. اما از سال 1390 که این صداها از جنگل شنیده می شود آب رودخانه جاری است و اصلا خشک نشده است. این موضوع نیز یکی از عوامل جلب توجه به این منطقه و ترس و وحشت گردشگران شده است. لازم به ذکر است تا به حال هیچ موجود غیر طبیعی و ترسناکی در این منطقه به چشم دیده نشده است.

اگر از علاقه مندان به گردشگری وحشت و ماجراجویی هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما شبی را در این جنگل کمپ بزنید.

و اما حقیقت ماجرا: طبق تحقیقات کارشناسان در این منطقه و پدیدة ترسناکش، این صداها و جیغهای شبانه در واقع صدای جیرجیرک هایی است که در گویش محلی به آنها کز گفته می شود. کزها در سال های پر بارش که رودخانه سربرج پرآب باشد به روستا حمله می کنند و در لابه لای درختان و گیاهان پنهان می شوند. بر روی هر درخت ممکن است نزدیک به ۳ هزار جیرجیرک دیده شود. پس در واقع آواز دسته جمعی این جیرجیرک هاست که مانند صدای جیغ و زوزه به نظر می رسد.