اگر به فکر مهاجرت به کانادا هستید باید بدانید که از نظر وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، دو آزمون زبان سلپیپ و آیلتس برای برنامه های مهاجرتی کانادا مورد پذیرش هستند.

CELPIP :Canadian English Language Proficiency Index Program

IELTS:International English Language Testing System

هر دوی این آزمو‌ن‌ها بر مبنای چهار مهارت اصلی شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری طراحی شده‌اند و از نظر پذیرش و امتیاز برای مهاجرت به کانادا کاملا یکسان هستند.

در هیچ کدام از این آزمونها نمره ای به عنوان نمره ی قبولی وجود نخواهد داشت. آزمون آیلتس که تاکنون یکی از باارزش ترین آزمونها در زبان انگلیسی بوده است دارای نمره دهی از 0 تا 9 است اما اگر در مهارت شنیداری نمره ی کمتر از 8 بگیرید امکان پذیرش شما در سیستم اکسپرس انتری کانادا بسیار کم خواهد بود. از نظر لهجه قسمت اصلی آزمون برمبنای لهجه ی انگلیسی و آمریکاییست. این آزمون دارای بخش آکادمیک نیز میباشد که برای مقاصد تحصیلی مورد قبول قرار میگیرد.

آزمون سلپیپ توسط کانادا و برای متقاضیان مهاجرت به کانادا که مقاصد تحصیلی نیز دارند، نیروی تحصیلکرده و متخصص هستند و یا سطح دانش انگلیسی از متوسط به بالا دارند طراحی شده است. بهترین استفاده از نمره ی این آزمون برای متقاضیان مهاجرت اکسپرس اینتری به کاناداست که با رشد چشمگیرِ میزان قبولی مهاجران این بخش از طرف اداره ی مهاجرت کانادا، متقاضیان این آزمون روز به روز بیشتر شده اند.

آزمون سلپیپ نیز مانند آیلتس دارای چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری‌ست اما برعکس آزمون آیلتس برای بخش گفتاری نیازی به حضور نیست.تمام این آزمون به صورت آنلاین و توسط کامپیوتر در یک جلسه در دو گروه مجزای عمومی دو مهارتی و عمومی چهار مهارتی انجام میشود.

گروه اول یعنی عمومی با چهار مهارت برای درخواست اقامت دائم کاناداست و گروه دوم یعنی عمومی با دو مهارت گفتاری و شنیداری برای درخواست تابعیت (سیتی زنی) کاناداست.متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری، میبایست در گروه اول، آزمون سلپیپ جنرال را امتحان دهند. این آزمون هم اینک در 50 کشور جهان مانند امارات ، فیلیپین و هند برگزارمیشود.

مهمترین تفاوت این دو آزمون با یکدیگر در بخش گفتاری و نوشتاری میباشد:

1) در امتحان آیلتس بخش گفتاری در حضور کارشناس انگلیسی زبان صورت میگیرد. اما در امتحان سلپیپ بخش گفتاری آزمون توسط کامپیوتر ضبط و بدون حضور شخص دیگری انجام خواهد شد. این ویژگی برای کسانی که ممکن است در حضور دیگران برای انگلیسی صحبت کردن دچار استرس بشوند و نتوانند تمام قابلیتهای خود را نشان دهند نکته مثبتی است.

در آزمون سلپیپ پرسشها موضوعیت بیشتری دارند و از قبل میتوانید با تمرین مناسب از طریق منابع معتبر آمادگی لازم را کسب کنید و اگر حتی نتوانید به پرسشی پاسخ دهید بر روی پرسش دیگر تاثیر نخواهد گذاشت.اما به عنوان مثال بخش اسپیکینگ در آیلتس که واجد بیشترین نمره است تمام پرسشها بهم مرتبط هستند و در پرسش سوم ممکن است سوالهایی پرسیده شود که هیچ آمادگی قبلی برای آن نداشته باشید. این نکته بسیار مهم است زیرا که عدم پاسخ به حتی یک پرسش در این بخش از آزمون آیلتس میتواند بر روی پاسخهای دیگر تاثیر گذار باشد و کاملاً نتیجه آزمون را منفی کند اما در آزمون سلپیپ هر پرسشی کاملاً منحصر و جدا از پرسش دیگری است.

علاوه بر این در شرایطی که شما در حضور شخص دیگری باشید، حالت چهره، بدن و تماس چشمی و حتی لباسهای شما مورد قضاوت قرار خواهند گرفت اما در امتحان سلپیپ حالات بدن و چهره ی شما و نحوه ی نشستن و مورد نظر نیستند و تنها چیزی که بیان میکنید پس از ضبط شدن، از نظر زبان انگلیسی بررسی میشود. در امتحان آیلتس بخش گفتاری شامل 3 بخش 4 دقیقه ای خواهد بود و در امتحان سلپیپ شامل 8 بخش 2 دقیقه ای

2) در بخش نوشتاری امتحان آیلتس، تمام پاسخها باید به صورت دستنویس باشند ( دستخط، غلط املایی و ) اما در آزمون سلپیپ شما پاسخهایتان را تایپ خواهید کرد. باتوجه به اینکه امروزه اغلب افراد مشغول به تایپ کردن در گوشیهای همراه یا سیستمهای کامپیوتری هستند، نوشتن بر روی کاغذ دشوار شده است. علاوه بر این در امتحان سلپیپ غلطهای نوشتاری شما توسط کامپیوتر برای شما مشخص خواهند شد و شما به راحتی آنها تصحیح خواهید کرد در حالی که در امتحان آیلتس غلط های املایی و نگارشی شما باقی خواهند ماند. در امتحان آیلتس شما باید مراقب تعداد کلماتی که مینویسید باشید و مرتب آنها را بشمارید اما در امتحان سلپیپ هر کلمه ای که نوشته می‌شود توسط کامیپوتر شمرده شده و برای شما نمایان میشود. درنتیجه در وقت صرفه جویی میشود.

برای دریافت اطلاعات درباره مهاجرت به کانادا میتوانید با تیم چاپارگشت پارسه تماس حاصل فرمایید.