تندرستون، جشنی به شکرانه  سلامتی

در درازای تاریخ، همه ساله جشن باشکوهی در کرمان، ۴۰ روز پس از نوروز برگزار می شود که جشنی برای گشایش بخت وسلامتی است. این جشن که از دوران کهن ۳۰۰۰ ساله تا به امروز برجای مانده، تندرستون (تندرستان) نامیده می شود. در این جشن که از دوران باستان به ارث رسیده است ، هر ساله خانواده های کرمانی و به ویژه با حضور مادربزرگ ها و بزرگان قبیله ، در دامنه شیوشگان ، پشت پارک پردیسان و در مجاورت قلعه دختر و در دامنه کوه که تپه های سنگی به نام تندرستان و فرنام وجود دارد، مراسم باشکوهی توسط مردم برگزار می شود.

در این مراسم با چیدن سفره ، آش پختن ، نذر دادن ، نواختن آلات مختلف موسیقی و بریدن چادر و پیشگویی ، زراع سوزی و شمع روشن کردن. . . به دست افشانی و شادی کردن می پرداختند. دلیل برپایی این جشن دعا برای گشایش بخت دختران و بیمه کردن سلامتی با نیایش های ویژه، همراه بوده است. در نتیجه برای یک سال، هر نوع بیماری از دور خانواده ها رخت بر می بسته و بسیاری از دوشیزگان به خانه بخت می رفتند.

جالب این که در تمام ادیان گوناگون از جمله اسلام، زرتشت، یهود، مسیحیت و... در این جشن به گونه ای مشترک باشنده (حضور) گسترده داشته اند و لذا این جشن، پایه ها و ریشه های ژرف فرهنگی دارد. کرمانی های باستان معتقد بودند که دامنه شیوشگان در شرق قلعه کهن گواشیر و قلعه دختر، مکانی مقدس است و موجبات حیات و سلامت و روزی آنها را فراهم می سازد، لذا هرساله در روز چهلم عید نوروز به مکانی به نام تندرستان که در همین منطقه شیوشگان قرار دارد، می رفتند و از الهه آناهیتا یا اهورا مزدا و پس از اسلام از خداوند بزرگ تقاضای ادامه روزی و باران و سلامتی خانواده خود را می کردند.