تمدن دیرینه پرشکوه ایران دلیل محکمی برای معرفی ایران به جهانیان بوده و افتخار تمام ایرانیان محسوب می شود. ایران مهد تمدن، فرهنگ و هنر است و در بسیاری از صنایع مانند فرش بافی رقیبی برایمان وجود ندارد و صحت این موضوع از کشف فرش پازیریک ایرانی نیز کاملا مشخص است.

فرش پازیریک با قدمت 2500 ساله قدیمی ترین فرش جهان محسوب شده که در حال حاضر در روسیه و در موزه معروف آرمیتاژ مراقبت و نگهداری می شود. رودنکو دانشمند روسی که این قالیچه را در گوری یخ زده پیدا نموده است و همراه آن اشیاء با ارزش دیگری نیز وجود داشته است قدمت این قالیچه را به قرن ها قبل از میلاد مسیح و زمان حکومت آشوریان پارس نیز نسبت می دهد.

اما بطور کل درباره تعلق داشتن این قالیچه به سرزمین های دیگر و دوره های تاریخی دیگر نیز نظریه های متفاوتی وجود دارد اما بیشتر این نظریه ها فرش پازیریک را متعلق به قوم سکاها دانسته که قومی دامدار بوده اند زیرا فرش پازیریک در مرز مغولستان و شمال کوهستان آتایی که به پادشاهی یک فرد سکایی بوده نیز کشف شده است .

رودنیکو به دلیل مشخص نمودن قدمت این اثر تاریخی بررسی ها و تحقیقات بسیاری انجام داد و پس از زحمات فراوان بین دو اثر تاریخی مهم یعنی تخت جمشید و فرش پازیریک شباهت های فراوانی یافت که به همین دلیل قدمت فرش پازیریک را به دوره هخامنشی ها نسبت داده اند و حدود سن آن را 2500 سال تخمین زده اند.

فرش پازیریک از نمونه های افتخار آمیز هنر ایرانی است وصحت این مساله از بافت دقیق وطراحی بسیار با ظرافت آن مشخص می شود که چشمان هر بیننده ای را به دلیل نقش و نگاره های بافته شده به سوی خود جذب می کند و شما را به این فکر فرو می دارد که در قرون چهار و پنج پیش از میلاد مردمان چطور چنین نقش آفرینی دقیقی نیز انجام داده اند.

این فرش زیبا که قسمتی از آن به دلیل رطوبت از بین رفته بود در سال های اخیر بازسازی شده و منتظر بازدید شما از این هنر نفیس ایرانی در موزه آرمیتاژ روسیه است. نقوش مختلف ، طراحی منحصر به فرد و رنگ های شاد به کار رفته در آن جزو ویژگی های خاصی است که این اثر را یگانه می کند شاید از زمان کشف تا به امروز هزاران طرح از روی این فرش بافته شده باشد اما هیچکدام از زیبایی خیره کننده و ظرافت بالای آن برخوردار نیستند.

شما در فرش پازیریک طرح های مختلفی را نظیر سوارکاران، گوزن ها، گل ها، موجودات اساطیری و اسبها مشاهده می کنید که هر کدام دارای ویژگی خاص و شگفت انگیزی است و مسلما پشت طراحی این اثر حرف ها برای گفتن وجود داشته و نمایانگر و نشان دهنده بسیاری از وقایع دوران خود بوده است.

از نکات جالب توجهی که در این فرش وجود دارد می توان به جنس پشمی و الیافی آن اشاره نمود که برخلاف تجزیه پذیری سریع به دلیل لایه ی یخی در گور سالم و دستنخورده باقی مانده و فقط تکه کوچکی از آن از بین رفته است و حتی  از جسد پادشاه در این گور هم تنها چند تکه استخوان وجود داشته است.

از دلایل مهمی که ایرانی بودن فرش پازیریک را به مرحله اثبات می رساند شباهت زیاد نقش های آن با تخت جمشید بوده و دلیل دیگر آن پیشینه تاریخی صنعت قوی فرش بافی ایرانی است که نمونه آن در تمامی دنیا وجود ندارد.