خانه آقازاده و بادگیر زیبا و دیدنی آن، از آثار مربوط به دوره قاجار، در ابرکوه است.

خانه متعلق به «سید حسین ابرقویی»، از ثروتمندان این شهر بوده است. این خانة تاریخی که ۸۲۰ مترمربع مساحت دارد، از نظر به کارگیری عناصر معماری سنتی ایران کانون توجه است.

برای وارد شدن به حیاط مرکزی این خانه تاریخی باید از هشتی و راهرو آن گذر کنیم. در قسمت هشتی چهار ورودی قرار دارد که هریک برای وارد شدن به اندرونی، بیرونی، اصطبل و اتاق خدمه تعبیه شده اند. نکته قابل توجه درباره ورودی اندرونی این است که در این ورودی با زاویه ۹۰ درجه و به صورتی ساخته شده که از هشتی داخل آن دیده نمی شود که این موضوع نشان دهنده فرهنگ و سنن ایرانیان است.  
خانه آقا زاده در سه جبهه ساخته شده است و هر جبهه مناسب برای یکی از فصول سال می باشد، جبهه شمالی خانه مناسب برای زمستان است و یك اتاق پنج دری همراه با بخاری دیواری دارد. دو راهرو و دو اتاق سه دری، دیگر ساخته های این قسمت هستند.

خانه در دو طبقه ساخته شده است و به پیروی از معماری خانه‌های نقاط کویری ایران در ساختش از مصالح بومی مانند خشت و آجر استفاده شده است. همچنین سارندگان این بنا برای تزیین خانه، از چوب برای ساخت درها و پنجره‌ها و از ملات گچ برای گچبری‌ها بهره برده‌اند. ارتفاع بادگیر 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع است. در دهانه بادگیر منحصر به فرد و متمایز این خانه که یکی از بادگیرهای اصیل و زیبای ابرکوه به شمار می‌آید، نوزده عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دوم هماهنگی و ارتباط کامل دارد. در کنار آن، یک کلاه فرنگی تالاری مزین به مقرنس‌کاری و گچ‌بری‌های بسیار زیبا وجود دارد. بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب وظیفه خنک کردن و نوررسانی فضای زیرین و تالارخانه را انجام می‌دهند. همچنین خانه دارای حیاطی بزرگ و با صفا است.

از سال ۱۳۹۳، طرح بادگیر خانه تاریخی آقازاده به عنوان نمادی از بادگیر ایرانی در پشت اسکناس های 2000 تومانی به چاپ رسیده است.