تالاب میانکاله

یکی از جاذبه‌های گردشگری جنوب شرقی استان مازندران به شمار می‌آید و در ۴۵ کیلومتری شهرستان بهشهر واقع شده است. این تالاب درون شبه جزیره‌ای باریک به همین نام قرار گرفته است.

این تالاب از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از غرب به تالاب زاغمرز و از شرق به آشوراده و از طریق کانال باریکی به طول کمتر از یک کیلومتر به بندر ترکمن می‌رسد. این منطقه با داشتن مناظری بکر و زیبا و پوشش گیاهی خارق العاده‌اش، گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. پرطرفدارترین فعالیت این تالاب برای علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش پرنده نگری است.

نام دیگر این تالاب «میان قلعه» می باشد و مساحت آن در حدود ۷۰ هزار هکتار است. در فصل پاییز هزاران گونه از انواع پرندگان که از مناطق مختلف جهان مانند شمال روسیه و سیبری، صدها کیلومتر پرواز می‌کنند و در میانکاله فرود آمده و پناه می‌گیرند.

از جمله این پرندگان مهاجر میتوان به فلامینگو، عقاب دریایی دم سفید، پلیکان و انواع مرغابی و قو اشاره کرد. به‌طور کلی در پایان مسیر رفت مهاجرت پرندگان چیزی حدود  ۶۰ درصد از پرندگان منطقه خاور‌میانه، در فصل زمستان در تالاب میانکاله زندگی می‌کنند.

میانکاله بخشی از برنامه‌های پیشگام حفاظتی سازمان جهانی یونسکو است و به‌همراه ۱۲ منطقه دیگر در ایران عنوان ذخیره‌گاه بین المللی زیست کره یونسکو را داراست. ذخیره‌گاه‌های بین المللی یونسکو، همان مناطق حفاظت شده طبیعی زیستی بین المللی هستند.

این تالاب همچنین محل پرورش گونه‌های مختلف ماهی مانند کپور، کفال، سفید، سوف و ماهی‌های خاویاری است و مردم منطقه از طریق صید آنها امرار معاش می کنند.

پرندگان مهاجری که به تالاب میانکاله می‌آیند در سه گروه شکاری، خشکزی و آبزی جای می‌گیرند. در این تالاب آب‌‌ قسمت‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارد. هرچه به‌سمت شرق پیش برویم، از شیرینی آب کم می‌شود و در انتهای شرقی تالاب شوری آب مانند شوری آب دریا است. پرندگان مختلف، نقاط مختلفی از تالاب را بسته به میزان شوری آب آن قسمت برای اقامت و زندگی انتخاب برمی گزینند.