اقیانوس های ابری ایران

اولسبلانگاه، ماسال:

اولسبلانگاه نام روستایی بهشتی و ییلاقی در استان گیلان، شهر ماسال با طبیعتی جذاب و محسور کننده است که چشم انداز سرسبز آن در کنار خانه های چوبی، مردمانی با سنت های که هنوز هم به آن باور دارند و حفظ کرده اند و اسب های وحشی اش، هر لحظه نفس انسان را در سینه حبس می کند.

اولسبلنگاه در زبان تالشی به معنای «درخت ممرز روی ارتفاع» است. اگر شما مشتاق تماشای اقیانوسی از ابرهای پنبه ای هستید، جنگل ابر اولسبلانگاه گزینه ی بسیار خوبی برای شما می تواند باشد. تصور کنید در هوای مه‌آلود اولسبلنگاه، در حالیکه در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا قرار دارید بتوانید در کلبه‌های چوبی اقامت کرده و خود را با آتش هیزم گرم کنید، صدای آواز پرندگان به گوش‌تان برسد و شاهد رفت‌وآمد گله گاوها و گوسفندان باشید در صورتی که اطراف‌تان را فرشی از ابر احاطه کرده باشد.

این تجربه‌ی رویایی هیچ‌گاه از ذهنتان پاک نخواهد شد. بهترین زمان سفر به این منطقه ییلاقی، از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان تابستان است؛ به‌خصوص که در ماه‌های اردیبشهت و خرداد می‌توانید بیشترین مه‌گرفتگی و ابر را در این منطقه به نظاره بنشینید و اقامتی هیجان‌انگیز را در کلبه‌های چوبی آن تجربه کنید.

روستای فیلبند:

با تمام زیبایی های بکرش در 240 کیلومتری تهران به سمت آمل و در جاده هراز قرار دارد . یکی ار جذابیت های روستای فیلبند که گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده ، پدیده اقیانوس ابر است که اکثر مواقع به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد ایجاد می شود و چشم انداز زیبایی را به این منطقه می بخشد.

با سفر به این بهشت رویایی، می‌توانید اقیانوسی از ابر را زیر پای خود ببینید و با استشمام هوای تازه و شنیدن صدای زنگوله دام‌ها از دوردست، رویایی دست نیافتنی را تجربه کنید. فیلبند را روستایی چهار فصل می دانندچراکه به‌قول محلی‌ها، در طول یک روز می‌توانید شاهد بارش باران، تگرگ، وزش باد، تابش آفتاب و حتی رنگین‌کمان باشید!

سوباتان، تالش :

ییلاق سوباتان (سووتون) که در ۳۶ کیلومتری شهر تالش و ۲۱ کیلومتری دریاچه نئور قرار دارد، به‌عنوان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی استان گیلان با هوای مطبوع و خنک و چشم‌اندازی پوشیده از ابر، همچون نگینی سبز می درخشد. نبود برق و گاز در این منطقه و وجود خانوارهای دامدار و عشایر که در سیاه چادرها و خانه‌های گاه‌گلی و چوبی زندگی می‌کنند، طبیعت بی‌نظیر و کوه‌های سر به فلک کشیده و سرسبز، همگی از جذابیت‌های چشم نواز این منطقه حکایت دارند.

بهترین زمان سفر  به سوباتان نیمه دوم اردیبهشت ماه تا آخر بهار می باشد. شکردشت نیز که به‌خاطر آب‌وهوای خنک و دشت‌های شقایق، به‌عنوان عروس تالش شناخته می‌شود؛ در نزدیکی سوباتان قرار دارد و می توانید همزمان با یک تیر دو نشان بزنید و سفری هم به این خطه از گیلان داشته باشید.

جنگل ابر شاهرود: 

 اگر می خواهید این جنگل رویایی که یکی از جذاب ترین اقیانوس های ابری ایران را از نزدیک مشاهده کنید می بایست به مرز استان سمنان و گلستان در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود بروید. جنگل‌ ابر که جزو جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود، موزه ای از گونه های گیاهی و جانوری است.

جالب است بدانید که جنگل های ابر شاهرود از قدیمی ترین و بزرگترین مناطق سرسبز و جنگلی ایران محسوب می شود به طوری که قدمتش به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد. وجه تسمیه این جنگل سحرآمیز این است که در بیشتر اوقات، اقیانوسی از ابر فضای جنگل را دربرگرفته است انگار که درختان جنگل سوار بر این ابرها شده اند و شما را به جهانی فرا زمینی می برند. در این جنگل بیش از ۸۵ نوع گونه های گیاهی وجود دارد که به دلیل تنوع گیاهی که در این جنگل وجود دارد، از آن به عنوان یک بانک دارویی یاد می کنند.

روستای اوپرت:

روستای اوپرت، مرزی طبیعی و خیره کننده بین دو استان سمنان و مازندران و محل تلاقی کویر و جنگل است که در ۵۵ كيلومتری شمال شهرستان مهديشهر (سنگسر) قرار دارد. اگر به‌دنبال یک طبیعت‌گردی فراموش‌نشدنی و پرهیجان هستید، حتما سری به اوپرت بزنید. از آنجا که اوپرت در ارتفاعات قرار دارد، مانع از عبور ابرهای باران‌زای مناطق جنگلی و شمالی کشور می‌شود که به‌سمت مناطق کویری سمنان در حرکت هستند؛ همین امر به‌شکل‌گیری اقیانوسی از ابر در طبیعت بکر این می‌انجامد. وقتی به اوپرت برسید، حتما از  زیبایی خیره‌کننده آن حیرت‌زده می‌شوید و به بیدار بودن خود شک خواهید کرد!