در محله قدیمی فهادان یزد خانه‌های سنتی بسیاری وجود دارد.یکی از آن‌ها خانه عرب زاده است که به همت استاد «حسین حیدرزاده»، به موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد تبدیل شده است.

این مجموعه حاصل نزدیک به 50 سال تلاش استاد در گردآوری انواع سکه هاست، در واقع استاد حیدرزاده در سال 1335 شروع به جمع آوری این سکه‌ها نمود. در سال 1383 این خانه در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفت و اشیای موزه به بازدید عموم درآمدند. 

این مجموعه موزه تخصصی سکه کشور به حساب می‌آید. تعداد بیش از 5000 قطعه سکه از سکه های قدیمی (طلا، نقره، مسی، برنجی) مربوط به 42 دوره تاریخی از دوره هخامنشیان تا به امروز، گنجیه منحصر به فردی را در موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده تشکیل داده است. از معروف ترین این سکه ها می توان سکه طلا و نقره عباس بن مامون و احمد بن علی سامانی، سکه جلوس کریم خان زند و سکه نادرشاه با شعار شیعی را نام برد.

مجموعه اسکناس های قدیمی از زمان ناصرالدین شاه تا زمان حال، مجموعه انگشتر عقیق و برنجی، مجموعه ابزار جنگی،  بیش از 100 عدد قفل های قدیمی، مجموعه زنجیر، مجموعه وسایل روشنایی (چراغ های پیه سوز، فانوس شمعی، فانوس نفتی، چراغ هدایت کننده قطار و ...)، مجموعه زینت آلات نقره، مجموعه وسایل طبخ غذا (مانند دیگ های سنگی، مسی، تیوها ، خمره ها) مجموعه تسبیح نقره کوب ، ساده، عقیق، کهربا و سیر، سایر مجموعه‌های ارزشمند این موزه را تشکیل می‌دهند.

بنای موزه نیز به نوبه خود جالب توجه است. خانه سنتی عرب زاده دارای گچ بریهای زیبا با نقش های اسلیمی است. قسمت‌هایی از این خانه منقوش به اشعار مذهبی واقعه کربلا هستند. از ویژگی‌های دیگر این خانه میتوان به تالار بزرگ و کاربندی های بالای درب های مجاور به حیاط، اتاق های سه دری و پنج دری، گنجینه های زیبای چوبی و سقف کریاس اشاره کرد.