باغ موزه گیاهان دارویی و معطر استان زنجان، مکانی برای معرفی و ارایه دستاورد پژوهش‌های مرتبط به گیاهان دارویی و همچنین شناساندن ظرفیت‌ها و توانایی‌ها در زمینه گیاهان دارویی ایرانی و طب سنتی برای پیشبرد تحقیقات علمی پیش رو است.

در این باغ موزه تنوع، فراوانی، فواید و ویژگی‌های گیاهان دارویی ایرانی و به خصوص زنجان، پیشینه مطالعه و تحقیق درباره گیاهان دارویی و تاریخ علم پزشکی در ایران مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین اهداف باغ موزه گیاهان دارویی و معطر گرد آوری مجموعه‌ای کامل از گونه‌های مختلف گیاهی جهت آشنایی بیشتر و بهتر متخصصان و دانشگاهیانی است که قصد تحقیق و مطالعه در این باره را دارند. ساخت این مجموعه گامی بزرگ و ارزشمند در جهت پیشرفت دانش طب سنتی، سلامت و گردشگری بوده است.

باغ موزه از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

فروشگاه باغ موزه

در این مکان علاوه بر انواع نوشیدنی، وسایل مربوط  مانند انواع لیوان‌ها، فلاکس دمنوش، جعبه دمنوش و ... به فروش می‌روند. دم نوش‌های موجود در این فروشگاه همگی از برندهای معتبر و پرطرفدار هستند و کارکنان ان نیز می‌توانند اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دوا خانه

این مجموعه شامل فروشگاه گیاهان دارویی است. در اینجا انواع مختلف گیاهان دارویی با کیفیت عالی و بسته بندی مناسب به فروش می‌رسد. در این بخش همچنین گیاهان فرآوری شده به صورت روغن، دمنوش، اسانس، عرقیات گیاهی و داروهای فرموله شده فروخته می‌شوند.

لابراتوار

این بخش مركز خدمات تخصصی تولید فرآورده‌های دارویی و معطرگیاهی است. توليد و بسته بندي گياهان دارويي، فرآورده‌های آرايشي وبهداشتي گياهی، انواع عصاره ها و اسانس های گیاهی تحت نظارت کارشناسان از وظایف این قسمت است.

نوشینه سرا

یکی از مهمترین بخش‌های باغ موزه که قسمت نوآورانه آن است. محیط نوشینه سرا با صفا و بسیار دل انگیز است و معماری به کار رفته در آن معماری اصیل زنجان می‌باشد. بازدیدکنندگان از باغ موزه می‌توانند در این قسمت از نوشیدن انواع نوشنیدنی های گیاهی به صورت شربت و دمنوش لذت ببرد. علاوه براین علاقه مندان به چای، دمنوش و شربت‌های گیاهی در این مکان می‌توانند از دانش و اطلاعات وسیع تیم باغ موزه گیاهان دارویی و معطر زنجان بهره‌مند شوند.