دژ روستای آغشت

روستای آغَشت در دهستان برغان شهرستان ساوجبلاغ استان البرز واقع شده است. این روستا و قلعه‌ی شگفت انگیزش با آنکه بسیار زیبا هستند از مقاصد گردشگری ناشناخته اطراف تهران می‌باشند. روستای ییلاقی آغشت در فصول گرم‌تر سال آب و هوایی دلپذیر دارد. آب و هوای مطبوع و مناظر زیبای این روستا باعث شده که در فصل‌های گرم سال افراد از تهران و کرج به این منطقه بیایند.

و اما آغشت به چه معناست؟ دلیل این نامگذاری این روستا وجود آب‌های روان، چشمه‌ها و بارش زیاد نزولات آسمانی بوده است. در واقع آغشت ترکیبی از «آو» به معنای آب و غشت با معنای «انباشته شدن  و فراوان بودن» است. یکی از مهم‌ترین دلایل سکونت در این روستا نیز آب فراوان است. تاریخچه سکونت در آغشت به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد و احتمالا قدمت آن به بیش از هزار سال پیش می‌رسد. مراسم ریش سپیدان، سیزده بدر، پنج شنبه‌ی آخر سال، چهارشنبه سوری و قاشق زنی و مراسم اعیاد از جمله آیین و رسوم کهن این روستا هستند.

آغشت هیچ بنا و قلعه‌ی تاریخی‌ای ندارد. اما به دلیل وجود دژ زیبایش که بی شباهت به قلعه‌های تاریخی نیست شهرت پیدا کرده است. دژ آغشت در واقع یک ساختمان ویلایی است که آقای اسدی لاری، از نیکوکاران و خیرین بنام و ساکن تهران، با الهام از دوران رنسانس و به شکل دژهای قدیمی ‌اروپایی  آن را بنا کرده است. قدمت این ویلا اسرارآمیز به حدود ده سال پیش بازمی‌گردد.

البتّه فضای داخلی ساختمان، در حال تکمیل شدن است و عکسی از آن وجود ندارد و تنها نمای بیرونی آن، جلوه گر ذوق هنری و خلاقیت صاحب آن است. از آن جایی که مالکیت این سازه شخصی است، در نتیجه امکان بازدید عمومی از آن وجود ندارد. اما می‌توانید از تماشای نمای بیرونی قلعه و مناظر فوق العاده زیبای اطراف آن لذت ببرید و البته دوربین عکاسی‌تان را فراموش نکنید.

برای بازدید از روستا آغشت و دژ زیبایش دو راه وجود دارد: از اتوبان قزوین – کرج، به سمت تابلوی کردان بپیچید، پس از گذشتن از کردان، به برغان و بعد از برغان، به روستای اغشت می‌رسید. در راه دوم باید به شهر کرج و محله‌ی گوهردشت (رجایی شهر) بروید، سپس وارد جاده‌ آتشگاه شوید که به سمت این روستا می‌رود. در روستای آغشت امکان اقامت شبانه وجود ندارد و برای اقامت باید به روستاهای اطراف بروید.