. مهم ترین جاذبه های شهر میبد که در شمال یزد قرار گرفته، جاذبه های تاریخی آن است. در این مطلب شما را با مهم ترین جاذبه های میبد آشنا خواهیم کرد.

نارین قلعه

نارین قلعه، بنایی خشتی در میدان شهرداری شهر میبد است که نام‌های دیگر آن کهن‌دژ و یا دژ دالان است. این قلعه روی یک تپه واقع شده و تمام شهر از آنجا معلوم است. نارین قلعه بیضی‌ شکل است و داخل آن اتاق‌هایی تو در تو، راه‌های زیرزمینی، مسجد، حمام، بازار و گذرگاه وجود دارد که در زمان گذشته به آن مردم‌نشین می‌گفتند. سوراخ‌های روی دیوارهای قلعه نور داخل را تامین می کنند.

کاروانسرا و چارپارخانه شاه‌عباسی

در این بنا، ایوانی آجری با چهار بادگیر وجود دارد. وجود بادگیرها باعث میشود که هوای داخل در فصل تابستان خنک باشد. اطراف این کاروانسرا چندین حجره واقع شده و در میان آن یک حوضخانه هشت ضلعی به چشم می‌خورد. در این کاروانسرا می‌توانیم وسایل سرمایشی و گرمایشی دوره صفویه را ببینیم. در نزدیکی کاروانسرا  بنایی شبیه به دژ وجود دارد که در زمان‌های بسیار دور از آن به عنوان چارپارخانه استفاده می‌شده است. در واقع این دژ مکانی بوده که در آن تعدادی اسب تازه نفس و تیمار شده قرار داشتند تا بسته‌های پستی را به مقصد برسانند. همچنین در ضلع شرقی این کاروانسرا موزه زیلو، که تنها موزه زیلو ایران است را می‌بینیم.

کبوترخانه

قلعه‌ای شش‌ضلعی که در دوران قاجارساخته شده و در لانه‌های داخل آن، چهار هزار کبوتر زندگی‌می‌کردند. هر پرنده داخل یکی از این لانه ها جا می‌گرفت. کبوترخانه ها معمولا به شکل استوانه ای ساخته می شدند. در گذشته مردم از این بناها برای گردآوری کود کبوترها، کفترها و دیگر پرندگان استفاده می کردند. بیشتر این کودها در زمین های کشاورزی و باغ ها مورد استفاده قرار میگرفتند. کود این پرندگان از بهترین کودها برای مصارف کشاورزی هستند.

یخچال خشتی میبد

این یخچال که قدمت آن به قبل از دوران قاجار و به عقیده برخی صفویه می رسد، یکی از معدود یخچال‌های به جای مانده در استان یزد است و از خشت و گل ساخته شده است. بخش‌های عمده‌ی این یخچال خشتی شامل دیوارهای سایه‌ انداز، حوض یخ‌ بند، مخزن یخچال و گنبد است.داخل این یخچال یک گودال شش متری وجود دارد که در آن یخ جمع آوری می کردند و رویش را با کاه می‌پوشاندند تا در تابستان از این یخ‌ها استفاده کنند.

موزه سفال

موزه سفال در بلوار قاضی میبد قرار گرفته است. در این موزه، یکی از قدیمی‌ترین سفال‌ها که احتمالا مربوط به دوره مادها است نگهداری می‌شود. این موزه در آب‌انبار حاج علی واقع شده و صدها ظرف سفالی در آن به نمایش گذاشته شده اند.  آب‌انبار حاج علی نیز ارزش تاریخی دارد و قدمتش به دوره قاجار باز می گردد.

قلعه بارجین

قدمت قلعه بارجین  دوره قاجار باز می گردد و در روستای بارجین قرار گرفته است. این اثربه‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه را اربابان زرتشتی محل بنا کرده و کاربری آن پناه گرفتن در مواقع ناامن بوده است. مصالح اصلی به‌کاررفته در بنا  گل و خشت است. بنای قلعه بر روی دوطبقه ساخته‌شده و دارای چهار برج ساده در چهارگوشه و یک ورودی در سمت شمال است. در بالای سردر ورودی اتاقی قرار دارد که مخصوص ارباب قلعه بوده است. پلان قلعه نیز به‌صورت حیاط مرکزی است که اتاق‌ها در اطراف حیاط واقع‌شده‌اند.