خانه موزه دکتر معین یکی از ارزشمندترین به جا مانده ها از این استاد بزرگ ادبیات فارسی می‌باشد.خانه دکتر معین در کنار خانه شاعر و تصنیف‌سازمعروف جناب آقای محمدعلی امیرمجاهد که پدر همسر استاد معین بودند قرار گرفته بود که در سال 1385 توسط شهرداری خریداری شده و با هم ادغام شدند.

هدف شهرداری تهران از خرید این دو خانه تاریخی برپایی کلاس‌های ادبیات و موسیقی و همایش‌های مربوط به این دو رشته بوده تا یاد و خاطره این دو فرد مهم عرصه هنر و ادبیات طی سال های مختلف یادآوری شود. خانه موزه دکتر معین در منطقه پیروزی تهران واقع شده و حتی از طریق ایستگاه مترو پیروزی و ابن سینا به راحتی قابل دسترسی است. با توجه به زیبایی منحصر به فرد  و معماری فوق العاده خانه موزه دکتر معین بسیاری از فیلم های پرطرفداری ایرانی مانند سریال شهرزاد و سرزمین کهن در این مکان فیلمبرداری شده است.

خانه موزه دکتر معین هر روزه تعداد بسیار بالایی از گردشگران و دوست داران و علاقمندان به موسیقی و ادبیات و تاریخ هنر را به سوی خود می کشاند و حتی توریست های خارجی از دیدن این خانه زیبا در تهران بی بهره نمی مانند.

دکتر محمد معین اصالتا اهل گیلان بوده و در شهر رشت زاده شده است این استاد گرانقدر بعد از فوت پدر و مادر با پدربزرگ خود زندگی کرده و پس از گذراندن دوره متوسطه برای ادامه تحصیلات به تهران می رود. با توجه به این امر که دکتر محمد معین آثار و تالیفات بسیار گرانبهایی از خود به جای گذاشته اند اما از مهمترین آثار ایشان نگارش فرهنگ لغت معین است که تقریبا بین  تمام ایرانی ها به این اثر معروفیت دارند. استاد محمد معین اولین فردی بود که در سال 1321 موفق به کسب مدرک دکترای ادبیات فارسی در ایران شدند.
شما می توانید در این خانه موزه ی به یادگار گذاشته شده و قدیمی وسایل شخصی مورد استفاده این استاد گرانقدر را ملاحظه کنید و در محیط و فضای دلچسب این خانه ذهنتان را به گذشته های نه چندان دور پرواز دهید.