موزه عروسک های ملل ؟؟؟ حتی از اسمش پیداست که شما با یکی از موزه های فوق العاده جالب روبه رو خواهید شد که مانند آن در تمام ایران یافت نمی شود.

موزه عروسک های ملل همان طور که از نامش مشخص است موزه ای تشکیل شده از عروسک های کشورهای مختلف جهان است که بصورت مجموعه و برای بازدید علاقمندان در معرض نمایش قرار گرفته است. این موزه در سال 1393 و با حمایت فریده ناصری دریایی وتلاش های مستمر مسعود ناصری دریایی و علی گلشن در تهران تاسیس شده است .

موزه عروسک ها کار خود را با حدود 700 عروسک از سراسر دنیا که توسط این دو کلکسیونر معروف جمع آوری شده بود، آغاز نموده و در حال حاضر با حدود 2000 نمونه عروسک از 80 کشور دنیا به فعالیت خود نیز ادامه می دهد.

با اینکه این موزه در صنعت موزه داری یک مجموعه نوپاست اما از سال دوم و بصورت دوسال متوالی جایزه موزه برتر را از شورای بین المللی موزه ها یعنی ایکوم دریافت نموده است .

موزه عروسک ها در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از مدارس و آموزشگاه های کودک و نوجوان قرار گرفته به صورتی که هر ساله حدود چند هزار نفر از این گروه از موزه بازدید داشته اند. بازدید کنندگان از موزه عروسک ها با آرمان ها، جامعه محلی، فرهنگ و آداب و رسوم ملت های مختلف آشنا شده و داستان های اعجاب انگیزی از بوجود آمدن هر کدام از عروسک ها می شنوند که پیشینه ی تاریخی دارد و به نوعی نشان دهنده هویت ملی آن کشور نیز محسوب می شود.

عروسک های تشکیل دهنده این مجموعه بسیار زیاد بوده و از کشورهایی نظیر آلمان، مکزیک، آفریقا، چین ، افغانستان ، هند و .....هستند که معمولا داستان های زیادی پشت پرده تشکیل شدن آن ها نهفته است. علاوه بر بازدید عروسک های مختلف از سراسر جهان شما نمونه عروسک های مختلفی از کشور عزیزمان ایران مشاهده می کنید که حکایت از نوع زندگی و فولکلور منطقه خود دارند و نحوه ساخت و دلیل ساخت آن برای همگان حائز اهمیت بوده و جالب به شمار می رود. گفتنی است شما تنها با دیدن عروسک ها و داستان زندگیشان مواجه نمی شوید و پوشش مردم و جامعه محلی دوران مربوطه هرکدام را مشاهده خواهید کرد مانند لباس های مردم اقوام مختلف ایران نظیر کردها، لرها ، مازنی ها ، گیلک ها و .....

هر نوع پوشش از نوع رنگ لباس گرفته تا مدل  تهیه و پارچه مصرفی هر کدام داستانی اعجاب انگیز در خود جای داده است و دارای پیشینه فرهنگی و تاریخی است که داستانی باور نکردنی را برایتان به نمایش می گذارد. موزه عروسک های ملل با وجود تمامی مشکلات بوجود آمده مانند سرقت های صورت گرفته، اجاره محل تشکیل شده و بی لطفی های صورت گرفته همچنان با تمام قدرت به فعایت خود ادامه می دهد و تقریبا هر هفته و هر ماه فعالیت های خاصی در آن صورت می پذیرد.

یکی از این فعالیت ها برگزاری شب های فرهنگی برای آشنایی علاقمندان به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم است و حتی زمانی در هر هفته یک غذای اصیل ایرانی طبخ شده و درباره پیشینه آن نیز صحبت می شده است.

از جمله  فعالیت هایی که در این موزه بسیار جالب صورت می گیرد می توان به : تشکیل کارگاه های مختلف ساخت عروسک، قصه خوانی ، برگزاری تورهای مختلف آشناسازی، برپایی موزه سیار برای تمامی نهاد ها و اقشار مختلف جامعه برای آشنایی بیشتر با این مجموعه و .... نیز اشاره نمود. هر پوشش و هر عروسک داستان ها و افسانه های مختلفی برای بازگویی و تعریف دارد که راهنمای مربوط به موزه آن را برای شما تعریف کرده  و آن چنان این داستان ها ذهن شما را در بر میگیرد که گویی همان لحظه سفر به سال ها پیش داشته اید و از نزدیک با آن شرایط دست و پنجه نرم می کنید.

عروسک ها به دلیل ظاهر و طراحی خاص هر منطقه همچنین هنر جان بخشیدن به آن تاثیر زیادی در ذهن مخاطب ایجاد می کند در قدیم به دلیل دست ساز بودن عروسک ها ،ایجاد ارتباط بین آن ها با کودکان بسیار زیاد بوده و تاثیر به سزایی در ذهنیت آن ها داشته است.عروسک های دست ساز بطور کل به عنوان میراث معنوی دارای جایگاه ویژه ای بوده و در تمام دنیا با عنوان ( (Folk doll  مورد توجه جوامع قرار گرفته است و هر موزه با داشتن این نوع عروسک ها پیشینه تاریخی، فرهنگی، آداب و رسوم و میراث فرهنگی اقوام خود را به نمایش می گذارد که ریشه در باورها و آیین های مردم محلی منطقه دارد. این عروسک های با ارزش در گذشته بیشتر به دلیل بازی کودکان ساخته می شد اما امروزه بیشترعروسک ها با تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده و در معرض فروش قرار می گیرند.

شما در موزه ملل می توانید عروسک های لایکونیک لهستانی ، عروسک های فندق شکن آلمانی، عروسک های ماتریوشکای روسی ، عروسک های دارومای ژاپنی و .... مشاهده کنید که با شنیدن داستان و افسانه مربوط به هرکدام  سفری مجازی به دوران کهن خواهید داشت. برای سفر به زمان و شنیدن افسانه های مختلف کافیست خود را به ابتدای خیابان سعدی شمالی ،کوچه فیات پلاک 2 برسانید و از بازدید این موزه پر رمز و راز لذت ببرید.