دهکده چوبین نیشابور

تمام بناهای این دهکده از خانه، مسجد و کتابخانه تا رستوران و موزه از چوب ساخته شده است. این دهکده اولین دهکده اکولوژیکی ایران است و تنها برای بازدید و نمایش ایجاد نشده بلکه از زمان های دور تا به امروز در آن سکونت وجود داشته است.

موسس دهکده چوبین نیشابور مهندس حمید مجتهدی است. او در سال 1319 به دنیا آمد و در سال 1392 دار فانی را وداع گفت. مهندس مجتهدی نوه ملامحمد آقازاده است. ملامحمد اولین فردی است که  در این منطقه برای زائران امام هشتم شیعیان اقامتگاهی بر پا کرد که در کنار چند مسجد، قنات و حمام تبدیل به یک روستا شد، روستایی به نام ملامحمد آقازاده خراسانی.

بعدها مسیر جاده خراسان تغییر کرده و روستای ملامحمد از رونق سابق افتاد و خالی از سکنه شد. مهندس مجتهدی پس از آنکه از آمریکا بازگشت در روستای آبا و اجدادیش اقامت گزید و ساکن شد. در همان زمان بود که فکر ساخت دهکده چوبی به تدریج به در ذهنش شکل گرفت. مهندس مجتهدی برای ساخت و سرپا نگه داشتن دهکده چوبین دو دهه بی وقفه تلاش کرد. او در طول این سال ها در همین دهکده زندگی و کشاورزی کرد و پس از مرگ او همسرش مسئولیت مدیریت دهکده را به عهده گرفت.

مسجد دهکده که اولین مسجد چوبی جهان است مهم ترین و ماهرانه ترین سازه روستاست. این مسجد 200 متر مربع مساحت دارد و در ساخت این مسجد، نکات فنی مانند ضد زلزله بودن و استحکام لحاظ شده است. مسجد چوبی از دیدنی ترین جاذبه های شهر نیشابور است.

پرداختن به فعالیت های زراعی و دامداری و همچنین حفظ شیوه زندگی روستایی در این دهکده از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای نمونه چوب هایی که در ساخت و ساز به کار رفته اند، از درخت هایی که در خود زمین های دهکده کاشته شده به دست آمده اند. برای زیباسازی فضای دهکده چمن و یونجه به کار برده شده است.

کاشت یونجه ایده مبتکرانه ای بوده است چرا که یونجه آب زیادی احتیاج ندارد و از نظر ظاهری با رنگ چوب متناسب است. همچنین از این یونجه ها برای تغذیه دام های دهکده نیز بهره می‌برند. در دهکده پرورش اسب، گاو، گوسفند، شتر مرغ، غاز، شتر، مرغ و ماهی نیز از جمله فعالیت اهالی است.

برای رفتن به دهکده چوبین باید از مشهد یا سبزوار به نیشابور بروید. سپس در جاده اسحاق آباد یا جاده خیام 5 کیلومتر  برانید. پس از عبور از زیارتگاه فضل بن شاذان به روستای جیلو وروستای ملا محمد خواهید رسید.