درباره پروین اعتصامی:

رخشنده اعتصامی ملقب به پروین اعتصامی شاعره بزرگ قرن معاصر در 25 اسفند 1285 درشهر تبریز دیده به جهان گشود او تنها دختر اختر فتوحی و یوسف اعتصامی آشتیانی از نویسندگان نامی و مترجمان مشهور اواخر دوره قاجار بود.

پروین به دلیل گذراندن سنین کودکی در تهران و معروفیت پدر گرامی و آشنایی با مشروطه خواهان و چهره های فرهنگی مشهور ، ادبیات را از اساتیدی نظیر استاد دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت و زیر نظر خانواده و معلم های خصوصی در منزل تسلط کافی به زبان های فارسی و عربی پید انمود. در سنین جوانی با پسرعموی پدر خود ازدواج نموده و به دلیل شغل همسر که از نظامیان شهربانی بود و اخلاق ومنش ویژه ی نظامی داشت تاب نیاورده و پیوند زناشویی آنها پس از چند ماه کوتاه ختم به جدایی شد.

پروین در 15 فروردین سال 1320 به علت مبتلا شدن به بیماری حصبه دیده از جهان فروبست و در مقبره  خانوادگی خود در بارگاه حضرت معصومه قم به خاک سپرده شد. این شاعر فرهیخته اگرچه عمری کوتاه داشت و در سن 35 سالگی از دنیا رفت اما نتیجه عمر گرانبهایشان در آثار ایشان کاملا هویداست به حدی که پروین اعتصامی را معروف ترین شاعره معاصر ایران می دانند.

خانه موزه پروین اعتصامی :

تبریز که از پر جاذبه ترین شهرهای ایران به شمار می رود خانه های تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است . خانه پروین اعتصامی که از چهره های ادبی سرشناس تاریخ ادبیات معاصر کشورمان نیز هست از جمله جاذبه هایی است که قدم های پر مهر گردشگران را به سوی خود می کشاند علی الخصوص علاقمندان به شعر و ادبیات و فرهنگ ایرانی.

این خانه زیبا میزبان هر ساله گردشگرانی است که از شهر های دور و نزدیک و حتی خارج از مرزها وارد این خطه می شوند. این خانه که در سال 1385 ثبت آثار ملی ایران شده و قدمت آن به دوره ی پهلوی اول باز می گردد در خیابان عباسی، جنب مسجد میرآقا و کوی ساوجلاغی تبریز واقع شده است.

اولین چیزی که در ورود به خانه نگاه شما را جذب می کند دیوارهای آجری سرخ رنگ و حیاطی وسیع با درختانی سرسبز و تنومند است و پنجره هایی چوبی که از پشت آن روزگاری انتطار ورود اهالی به خانه را می کشیدند...حوض آبی رنگ و مجسمه زیبای پروین که در مقابل در ورودی خانه و روی پله ها قرار گرفته مقدمتان به خانه را خوش آمد می گویند و دیدگان شما همانطور که محو زیبایی ها و آثار و مجسمه های این خانه است ذهنتان به سال ها قبل به پرواز در می آید.

این خانه تاریخی که حالا چندین سال است مرمت و بازسازی شده دارای 2 طبقه با اتاق های بسیار و یک زیر زمین می باشد که خود زیر زمین دارای پنج اتاق گهواره ای است. شما در دیوارهای داخلی این خانه اشعار و دستنوشته های این شاعر گراقدر را ملاحظه می کنید و همچنین آثار هنری زیبایی مانند صنایع دستی سنتی و آلات موسیقی در داخل محفظه های شیشه ای قابل مشاهده است.

در چند سال اخیر با توجه به وسعت کلی خانه  که حدود هزار و سیصد متر است نمایشگاه‌های دائمی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در آن برگزار می شود که همین  امر باعث شده تا نام و آوازه ی خانه پروین اعتصامی هرچه بیشتر در سراسر ایران بپیچد و تعداد بالایی از گردشگران برای بازدید از این خانه استقبال کنند.