کهن ترین فرش دنیا، شاهکار ایران در روسیه

بسیار شنیده ایم که صنعت فرش بافی از دیرباز در کشورمان رونق داشته است. اما سند و مدرکمان برای صحت این موضوع چیست؟ حال قصد داریم به دیدار کهن ترین قالیچه ی جهان ، قالی پازیریک ، افتخار ایران و ایرانیان برویم. قالی پازیریک یکی از قدیمی‌ترین فرش‌های جهان به شمار می‌رود که تاریخچه‌ای بسیار کهن دارد.

این قالی در سال ۱۳۲۸ شمسی توسط فردی به نام رودنکو در محلی به نام پازیریک در مرز مغولستان و میان کوه‌های آلتایی کشف شد. مطالعاتی که بر روی قالی پازیریک انجام شده نشان می‌دهد که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل می‌رسد و از آن برای پوشش اسب استفاده می‌گردید. این فرش شباهت های زیادی با نقوش دوره هخامنشی دارد و همین امر باعث شده تا متخصصان آن را به دوره هخامنشی و قرن های 5 و 4 قبل از میلاد نسبت دهند.

بررسی ها نشان می دهد ایرانیان اولین گروه قومی در جهان هستند که قالی بافی می کنند و این نشان دهنده قدمت قالیبافی در ایران است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه شواهدی نشان دهنده ی ایرانی بودن این اثر است؟ شواهد زیادی درباره ایرانی بودن این اثر وجود دارد. یکی از مهمترین آنها نقاشی هایی است که روی این فرش دیده می شود. در ادامه در مورد این نقاشی ها بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ و با بررسی آن متوجه خواهید شد که این فرش قطعاً یکی از هنرهای ایرانی است. از طرفی با وجود شباهتی که نقشه‌های این قالی با تخت جمشید دارد می‌توان به ایرانی بودن آن پی برد زیرا همانطور که می‌دانید نقوش برجسته تخت جمشید بر نگرش سیاسی و اجتماعی دوره هخامنشیان اشاره دارد و شباهت زیاد آن به قالی پازیریک نشان‌دهنده ایرانی بودن این فرش است.

فرش پازیریک نمونه کم‌یاب و زیبایی از شاهکارهای هنر فرش‌بافی ایران‌زمین است که با تکنیک بسیار بالا بافته شده است. فرش پازیریک هم اکنون در موزه آرمیتاژ روسیه نگهداری می شود. در ایران نیز در ۱۳۵۵ش دو نمونه از این فرش در شرکت سهامی فرش ایران بافته شد که موزه فرش ایران یکی از آن‌ها را به معرض نمایش گذارده است.