موزه قصر آینه یکی از موزه های ارزشمند شهر یزد است که علاوه بر اشیای با ارزشش، ساختمانی با معماری منحصر به فرد دارد.

این موزه در خیابان کاشانی یزدی و در باغی به مساحت ۸۱۷۴ متر قرار گرفته است. در محوطه موزه، حیاطی بسیار وسیع و یک استخر بزرگ در وسط آن واقع شده است. خود ساختمان موزه نیز راهروهایی تو در تو و اتاق هایی اینه کاری شده دارد که رو به استخر هستند. بنای موزه قصر آینه در دوران پهلوی اول ساخته شده است.

در حقیقت قصر آیینه یزد را شخصی به نام صراف زاده در سال ۱۳۲۰ ساخته است تا از آن به عنوان مهمانسرای خصوصی استفاده شود. صراف زاده، بازرگان و وکیل مجلس بود. در دوران جوانی در صرافخانه پدرش مشغول به کار شد. او بعد از مدتی کار صرافی را به طور کامل یاد گرفت و کار خود را شروع کرد.

صراف زاده در مدت زمان کمی که در بازار یزد کار کرد به شهرت و آوازه بسیاری رسید. چرا که او همواره چون منصف و عادل بود و اگر بدهکارانش نمی توانستند بدهی خورد را پرداخت کنند، همیشه انصاف و عدالت را رعایت می کرد. علاوه بر این در امور خیریه نیز مشارکت داشت.

خانه ی صراف زاده در سال ۱۳۷۷ تبدیل به موزه شد. معماری و نمای بنای قصر آیینه ترکیبی از معماری سنتی و اروپایی است. این ساختمان اتاق های متعدد، شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. برای تزئین اتاق‌ها، از هنرهای زیبایی مانند گچبری و نقاشی و همچنین در قسمت هایی هم از هنر آیینه کاری استفاده شده است. پنجره های قصر آیینه یزد مشبک بوده و شیشه های رنگی دارند و درهای موزه نیزچوبی هستند.

در این موزه، گنجینه‌ای از دست نوشته های قدیمی، کتاب، سکه، تمبر، اسلحه و اشیای برنزی لرستان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچین مجموعه‌ای از انواع گوناگون آینه، چراغ، کبریت و اسلحه نیز در این موزه وجود دارد. اما جذابترین قسمت موزه بخش وسایل روشنایی است که در آن چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزها، نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها به نمایش در امده‌اند.