بر فراز ابرها : روستای رستم آباد

شاید فکر کنید راه رفتن بر فراز ابرها مربوط به قصه هاست و فقط با چیزی شبیه قالیچه پرنده امکان پذیر باشد. اما امروز ما شما را به جایی خواهیم برد که بدون نیاز به قالیچه پرنده بتوانید به بالاتر از ابرها بروید و ریه هایتان را از هوای خنک و تازه پر کنید. سِلانسَر، یکی از ییلاقات بسیار زیبا و مناطق مهم گردشگری در جنوب گیلان است که در فاصله‌ی ۱۲ کیلومتری غرب شهر «رستم‌آباد» واقع شده است که از توابع شهرستان رودبار بحساب می آید.

ارتفاع «سلانسر» از سطح تراز دریا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر است. سِل در گویش محلّی، به معنای «آبگیر» و «مرداب» است و نام «سلانسر» (سِل + ان + سَر) به منطقه‌ای اشاره دارد که در گذشته، مُشرف به تعدادی آبگیر بوده است. ییلاق «سلانسر» از هیچ گونه امکانات رفاهی نظیر آب لوله کشی ، برق و .. برخوردار نیست و آب آن توسط چشمه‌ای که در خود منطقه‌ی مسکونی واقع گشته است تأمین می‌شود.

در این ییلاق ساکنان دائمی یافت نمی‌شوند؛ اما در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیاری از دامداران مناطق «شفت» و «فومن» این ییلاق را برای تابستان گذرانی انتخاب می‌کردند. اخیراً با اجرای طرح صیانت از جنگل، تعداد کوچ کنندگان تابستانی به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. اگر قصد اقامت شبانه و پهن کردن بساط کمپینگ در این منطقه را دارید، لباس گرم به همراه داشته باشید.

همچنین لازم به ذکر است که در این منطقه هیزم به میزان کافی یافت نمی‌شود و چوب مورد نیاز خود را باید از مناطق پایین‌تر تهیه کرده و به ییلاق بیاورید. جالب است که بدانید در مراتع سرسبز این منطقه گیاهان دارویی از قبیل «گل‌گاوزبان» نیز رشد می‌کنند. بدین طریق شما با زمانبندی مناسب (اواخر بهار) می‌توانید برای مصرف شخصی خود این گیاهان را از این مراتع سرسبز برداشت کنید. ییلاق سلانسر از نظر تاریخی نیز دارای پیشینیه‌ای غنی است و وجود بقایای قلعه‌ی لشکرگاه در این منطقه که مربوط به قرن‌های پنج تا هفت هجری قمری است، گواه این مدعاست. این اثر ارزشمند، در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۸۶ با شماره‌ی ثبت ۲۰۶۱۷ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.