در مجموعه باغ صفوی قزوین آثار دوره های صفوی، افشاریه، زندیه، قاجار و پهلوی گرد هم آمده‌اند و بازدید از آن سفری به تاریخ پر فراز و نشیب ایران خواهید داشت. نام‌های دیگر این مجموعه، باغ سعادت آباد، باغ فرهنگی قزوین، دولت خانه صفوی، ارگ طهماسبی است.

پس از آنکه شاه طهماسب صفوی قزوین را به عنوان پایتخت خود برگزید، در این شهر دولت خانه و بناهای بسیاری تاسیس و اشراف زادگان و مقامات به این شهر سرازیر شدند. در این دوران اوج و شکوفایی به دستور شاه معماران و هنرمندان از سراسر کشور در پایتخت جمع شده و کار ساخت این مجموعه آغاز شد در نتیجه چهره قزوین متحول شد. البته فرایند و ساخت و طراحی این مجموعه تا دوران قاجار و پهلوی به طول انجامید.

مجموعه باغ صفویه از عالی قاپو شروع می‌شود و تا عمارت چهل ستون ادامه می‌یابد. در فاصله بین این دو بنا چند حیاط، محوطه باز و بناهای دیگری وجود دارد. بیش تر بناها در طول زمان تخریب شده و باقی آنها در حال بازسازی و مرمت هستند. در حال حاضر این مجموعه شامل سردر عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، موزه قزوین، گراند هتل، کاخ چهلستون و بقعه پیغمبریه بوده و متاسفانه بناهای دیگر از بین رفته است.

سردر عالی قاپو
مجموعه باغ صفویه در ایام گذشته ۷ درب ورودی داشته اما از میان آنها تنها سردر عالی قاپو بر جای مانده است. تزیینات و نقاشی های این سردر از بین رفته اند اما همچنان کاشی‌کاری‌هایش قابل مشاهده هستند.


عمارت نادری
این عمارت جزء کاخ های تابستانه شاهان صفوی بوده که از آن برای میزبانی از مهمانان خارجی استفاده می شده است، از این عمارت آثار چندانی به جز ورودی و بخشی از بنا آن باقی نمانده است.


عمارت پهلوی و قاجاری
این دو عمارت در مجاورت یکدیگر واقع شده‎اند، هر یک از آنها مربوط به دوره ای از تاریخ بوده و سبک معماریشان متفاوت است. در نمای عمارت ۲ طبقهِ پهلوی تزئینات خاصی به چشم نمی‌خورد، برعکس عمارت قاجاری که سرستونها و حوض زیبایی آن را زینت بخشیده‌اند. نقطه اشتراک این دو بنا این است که در گذشته هر دو شهربانی بوده‌اند.

گراند هتل
گراند هتل در اواخر دوره قاجار احداث شد. بنابراین این هتل یکی از قدیمی ترین هتل‌های ایران و شاید قدیمی‌ترین است. گراند هتل ۳ طبقه دارد و به دلیل تفاوت سطح باغ و خیابان از بیرون یک ساختمان ۲ طبقه‌ای به چشم می‌آید. همچنین در این هتل سینمایی به نام سینما گراند قرار داشته است که اکنون اثری از آن باقی نیست.

موزه قزوین
موزة قزوین در شرق مجموعه باغ صفوی قرار کرفته است؛ در این موزه آثار ارزشمندی از دوران قبل از میلاد مسیح تا بعد از دوران اسلامی در عرض بازدید قرار گرفته‌اند.


کاخ چهلستون
کاخ چهلستون یکی از کاخ های سلطنتی شاه طهماسب که نام دیگرش عمارت کلاه فرنگی است. از مجموعة این کاخ‌های سلطنتی تنها این کاخ با حفظ زیبایی‌هایش پا بر جا مانده است. از جمله این زیبایی‌ها می‌توان نگارگری، نقاشی دیواری، فرسک و ارسی های پنج چشمة این کاخ را نام برد. کاخ چهلستون هم اکنون به عنوان موزه خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


بقعه پیغمبریه
این زیارتگاه به جای مانده از دوران صفویه مرمت شده و هم اکنون آماده میزبانی از گردشگران می‌باشد. کاشی کاری، آینه کاری، کتیبه و پنجره های طاق نمای از زیبایی‌های بقعه پیغمبریه هستند. این بقعه کنار مسجد پیغمبریه و درغرب کاخ چهلستون قرار گرفته است.