قلعه سریزد در شهرستان مهریز، روستای سریزد، در استان یزد واقع شده است. ارگ یا قلعه سریزد از دوره ساسانیان(قرن سه تا هفت میلادی)  به یادگار مانده و معماریش پیچیدگی بناهای قبل از اسلام را داراست.

این قلعه برای حفاظت از غله و مواد غذایی استفاده می‌شده که در آن زمان از ارزش خاصی برخوردار بوده‌اند. ارگ سریزد همچنین برای حفظ و نگهداری اموال، پول، طلا و زیورآلات مردم این منطقه در هنگام هجوم و غارت دشمنان و یاغیان، بنا شده بود و از این جهت به عنوان یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان شناخته شده است. به گفته بسیاری از کارشناسان کاربری و استفاده اصلی این قلعه حکومتی و دفاعی بوده البته سیستم دفاعی قلعه سریزد متفاوت بوده است.

 قلعه در سه طبقه و با دو دیوار متحدالمرکز تودرتو با برج و باروهایی بلند و تسخیر‌ناپذیر ساخته شده است. دور تا دور این ارگ را خندقی به عرض تقریبی ۶ متر و عمق بین سه تا چهار متر فرا گرفته است و دیوار اول در متحرکی داشته که با کمک طناب و قرقره‌هایی از سمت پایین به بالا باز و بسته می‌شده و نقش پل را هم ایفا می‌کرده است و در صورت شکسته شدن در اول و راه یافتن دشمن به درون قلعه، دیوار دوم با دری مستحکم نفوذ مهاجمان را ناممکن می‌کرده برخی بر این باورند شهر کهن و تاریخی یزد از روستای سریزد شروع شده است. روستایی که تاریخ و بناهای منحصر به فرد و با قدمتی ۲ هزار و ۵۰۰ ساله دارد.

مصالح به کار رفته برای ساخت قلعه گل، آجر، خشت و گچ است و تزئینات کادربندی و تاسیسات گرمایشی چون شومینه در آن دیده می‌شود. در دو طرف راهروها، اتاق‌های متعدد حجره مانندی است که هر کدام درب و کلیدی جداگانه‌ای داشته‌اند. این اثر تاریخی و ارزشمند در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۴، با شماره ثبت ۱۰۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.