قدمت تکیه بیگلر بیگی به دوره قاجار بازمی‌گردد و توسط عبدالله خان فراش باشی بنا شده است. عبدالله خان، معروف به بیگلر بیگی، از مقامات مهم کرمانشاه بود. ساخت این تکیه 15 سال طول کشید و بی شک یکی از زیباترین بناهای کرمانشاه است. این تکیه زیبا در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۰ تکیه بیگلر بیگی را خریداری و در سال ۱۳۸۳ موزه خط و کتابت را در آن افتتاح کرد.          
با آنکه این تکیه تاریخی در دوران قاجار ساخته شده است اما نشانه‌ها و عناصری از سبک معماری دوران زندیه در آن دیده می‌شود. سر در اصلی تکیه با مقرنس‌‌های گچی تزئین شده و در دو طرف ورودی، دو ردیف طاق نما به چشم می‌خورد. طاق نماهای پایینی با گچ بری‌های برجسته تزئین و در داخل طاق نماهای ردیف بالایی پیکره شخصیت‌های قاجاری ترسیم شده است. پس از گذر از ورودی نیز یک هشتی زیبا وجود دارد.

بخش‌های مختلف تکیه بیگلر بیگی

حسینیه: زیباترین قسمت تکیه است که ۲ طبقه دارد. سقف آن گنبدی شکل بوده و داخل آن با هنر آینه کاری تزئین شده است. از دیگر تزئینات حسینه می‌توان به ستون‌های گچی، نقوش گیاهی و قندیل‌های شمع سوز اشاره کرد.
حیاط: در مرکز این حیاط بزرگ حوض زیبایی قرار گرفته است. این حیاط به سبک معماری دوران قدیم، کمی پایین‌تر از سطح زمین واقع شده است. در ایام محرم این حیاط میزبان عزاداران بوده است. آشپزخانه نیز در ضلع شمال شرقی حیاط قرار دارد که از آن برای پخت نذورات استفاده می‌شده است.    
زیرزمین: در سمت شمال حیاط پلکانی به چشم می‌خورد که به زیرزمین تکیه مرتبط هستند. زیرزمین شامل حوضخانه، استراحتگاه تابستانی و چند اتاق است. پنجره‌های زنبوری زیرزمین به عنوان بادگیر عمل می‌کنند. سقف این قسمت با تیرهای چوبی پوشیده شده و اتاق‌هایش طاق نمای آجری دارند.   
اتاق ها: تکیه بیگلر بیگی ۲۴ اتاق دارد. اتاق‌های طبقه اول مختص به سکونت اهالی خانه بوده و اتاق‌های طبقه دوم به عنوان انباری استفاده می‌شده است. هر یک از اتاق‌ها ۱۶ طاقچه دارند.

شاه نشین: شاه نشین در قسمت شمالی طبقه اول واقع شده و برای پذیرایی از میهمانان مخصوص به کار می‌رفته است. شاه نشین یک ارسی چوبی و ستون‌های گچی زیبایی دارد.      
موزه ها: دو موزه «خط و کتابت» و «پارینه سنگی»  در تکیه بیگلر بیگی قرار دارند که هر دو از موزه‌های بسیار مهم در کشور هستند.