بهترین پیست های اسکی در ایران

کشور پهناور ایران با وجود دو رشته کوه مرتفع البرز و زاگرس وقله های مرتفع آن در بسیاری از روزهای سال از برف پوشیده شده اند و باعث شده تا شرایط عالی برای علاقه مندان به ورزش پر هیجان اسکی ایجاد شود. در ادامه پیست های فعال و استاندارد کشوررا بررسی میکنیم تا ببینیم در هر نقطه از ایران، چه اندازه تا اولین و نزدیک ترین پیست فاصله داریم.

1) پیست اسکی فیروزکوه، تهران

پیست اسکی فیروزکوه از جمله پیست های نزدیک تهران است که در شهرستان فیروزکوه قرار دارد. این منطقه با توجه به بارش‌های قابل توجه برف در فصول سرد، از موقعیت و قابلیت خوبی در رشته اسکی برخوردار است. این پیست در ۲ کیلومتری غرب این شهر و در ارتفاعات روبه‌روی اداره جهاد کشاورزی شهرستان قرار دارد.

2) پیست اسکی توچال، تهران

توچال نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران که در انتهای خیابان ولنجک قرار دارد. این پیست سه خط تله کابین، سه خط تله سیژ و یک خط تله اسکی دارد که روی هم رفته طول آنها به 7500 متر می رسد. این پیست مرتفع ترین پیست اسکی ایران و با طولانی ترین خطوط تله کابین دنیا رقابت می کند. در حال حاضر ایستگاه ۷ تله کابین توچال با وجود دو تله سیژ و یک تله اسکی در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذیرای ورزشکاران است و یکی از طولانی‌ترین فصول اسکی در ایران را در اختیار دارد.

 3 )پیست اسکی دیزین، تهران

دیزین در شمال تهران، بزرگترین و اولین پیست اسکی ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی معتبر شناخته شد و عنوان بین المللی گرفت. مدت زمان فصل اسکی در دیزین از اوایل آذرماه تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد که بیشترین زمان را برای اسکی بازان در ایران فراهم آورده است. این پیست شامل امکاناتی همچون ۲ هتل، ‌۱۹ کلبه و ۶ رستوران است. همچنین فعالیت این مجموعه محدود به فصل زمستان نمی شود زیرا در تابستان ورزش اسکی روی چمن در این پیست توسط علاقه مندان صورت می پذیرد.

4) پیست اسکی شمشک، تهران

پیست شمشک بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است که در شمال شرق تهران در روستای شمشک واقع شده است. این پیست با  امکانات رفاهی شامل ۲ هتل و ۴ ستوران، در فصل زمستان پذیرای ورزشکاران و طبیعت دوستان است. در زمستان پیست اسکی شمشک با نورافکنهای زرد خود محیطی جذاب و دیدنی را فراهم می کند تا اسکی بازان بتوانند تا پاسی از شب اسکی کنند.

5 ) پیست اسکی آبعلی، تهران

آبعلی قدیمی ترین پیست اسکی ایران در 75 کیلومتری تهران در نزدیکی شهر آبعلی در جاده هراز قرار گرفته است. در این منطقه  اسکی نوین و پایه و اساس ورزش اسکی در ایران متولد شده است. آبعلی دارای یک تله کابین، ۵ تله اسکی بشقابی، یک تله سیژ و ۳ تله اسکی چکشی است که به ۳ بخش پیست شرکت نفت، پیست‌های خصوصی و پیست تربیت بدنی تقسیم می‌شود.

6 ) پیست اسکی پاپایی، زنجان

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید زنجان هم پیست اسکی دارد. پیست اسکی پاپایی در 45 کیلومتری جنوب غربی زنجان در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. پیست اسکی پاپایی به دلیل نداشتن  شیب خیلی تند برای استفاده مردم عادی هم مناسب است. این پیست ۶۰۰ متری با ارتفاع ۲۱۶۰ متر از سد دریا، با در اختیار داشتن دو دستگاه بالابر پذیرای علاقه‌مندان اسکی می باشد.

7) پیست اسکی پولاد کف، سپیدان

پیست اسکی پولاد کف، یکی دیگر از بزرگ ترین پیست‌های اسکی ایران در کوه سپیدان در استان فارس (نزدیک شیراز) است. در این پیست که فضای خانوادگی حاکم است تجهیزاتی همچون بالابر، تله کابین و موتور برقی وجود دارد. در نزدیکی پیست اسکی پولاد کف، پیست اسکی کوچکتری وجود دارد که به نام پیست اسکی سپیدان شناخته می شود و بصورت 4 فصل فعالیت می کند.

8 ) پیست اسکی فریدونشهر، اصفهان

پیست اسکی فریدون شهر، مرتفع ترین پیست اسکی ایران است که در 180 کیلومتری غرب اصفهان و در دامنه کوه سیخه قرار دارد. زمان اسکی در این پیست که در ارتفاعات موسوم به گردنه روستای چغیورت استقرار یافته است، از پاییز تا اواخر فروردین ماه است. پیست اسکی فریدون‌شهر تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است که با شیب تند و منحصر به فرد حدود ۳۵ درجه در میان پیست‌های اسکی دیگر کشور دارد.

9 ) پیست اسکی کوهرنگ، چلگرد، شهرکرد

پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد. این پیست از جاذبه های تفریحی – توریستی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است. این منطقه هر ساله اغلب بیشترین میزان بارش برف در بین شهرها را دارد و طبیعتا بستر مناسبی برای اسکی است که پیست هم در این شهر ساخته شده است. زمان بازدید از این پیست از پاییز تا اواخر فروردین ماه است.

10) پیست اسکی شیرباد، مشهد

پیست اسکی شیرباد تنها پیست اسکی شرق کشور می باشد که با طول 1200 متر در ارتفاعات رشته کوه بینالود در 35 کیلومتری مشهد قرار در  منطقه خوش آب و هوا و سردسیر شیرآباد قرار دارد. این پیست در فصول سرد، پیست خوبی در اختیار خراسانی ها قرار می دهد.

11) پیست اسکی آلوارس، سرعین، اردبیل

اردبیل، شهری که سرمای هوا و بارش برفش زبانزد است، خوشبختانه پیست اسکی خوبی هم دارد که امکان اسکی تا اواخر بهار را هم برای همه فراهم می‌کند. پیست آلوارس در ۳۰ کیلومتری سرعین در دامنه زیبای کوه سبلان از نظر وسعت بزرگترین پیست اسکی ایران می باشد. بدلیل قرارگیری این پیست در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا و بارندگی برف زیاد، حدود 6 تا 8 ماه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

12) پیست اسکی کاکان، یاسوج

پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد در 18 کیلومتری یاسوج و نزدیک به روستای کاکان، در ارتفاع 2600 متری قرار گرفته است. در این پیست تله اسکی بشقابی بعنوان دستگاه بالابر استفاده می شود و دارای امکاناتی همچون خوابگاه و رستوران می باشد. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا ۳.۵ متر می‌رسد.

13) پیست اسکی تاریک دره، همدان

پیست تاریک دره در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج نامه در شهر همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرار گرفته‌است. این پیست بعد از دیزین و شمشک به عنوان سومین پیست مطرح و مجهز کشور در سال 1364 تاسیس و بهره برداری گردیده است. این پیست با 4 کیلومتر طول و 25 درصد شیب و تجهیزات پناهگاهی، مهمانسرا، مدرسه اسکی، برق اضطراری، 3 دستگاه بالابر و سالن غذاخوری همواره مورد توجه علاقه مندان به این ورزش قرار گرفته است.

14) پیست اسکی پیام و سهند، آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی با توجه به قرار داشتن در منطقه ای سردسیر، دو پیست خوب و مهم دارد. یکی پیست اسکی پیام در ارتفاعات مرند، منطقه‌ای که در تابستان هم تفرجگاه مناسبی برای خانواده هاست و در کل منطقه مهمی برای تفریح مردم تبریز و کل آذربایجان است.پیست دیگر هم پیست اسکی سهند است که در ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز واقع شده است. اسکی بازان می‌توانند در شش ماه از سال از برف‌های این پیست برای اسکی استفاده کنند.

15) پیست اسکی خوشاکو، آذربایجان غربی

در میان جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر ارومیه، پیست اسکی خوشاکو یکی از بهترین جاذبه های زمستانی ایران برای لذت بردن از تفریحات هیجان انگیز زمستانی است. این پیست با مساحت ۵۰ هزار متر مربع که ۲۴ کیلومتری غرب ارومیه  (آذربایجان غربی) در منطقه راژان و در نزدیکی روستای خوشاکو واقع شده است. بهترین زمان برای استفاده از این پیست اواخر پاییز و زمستان است.

16) پیست نسار، کردستان

پیست اسکی نسار بیجار در استان کردستان، یک مکان تفریحی جذاب با 112 هکتار مساحت، هر ساله افراد زیادی را برای تفریح و گردش به سمت خود جذب می کند. طول پیست حدود 900 متر و عرض آن حدود 120 متر است. جالب است بدانید که در این مجموعه بسیاری از مسابقات بین‌المللی نیز برگزار می‌شود. امکانات اسکی تنها چیزی نیست که در پیست اسکی نسار بیجار وجود دارد، بلکه تله سیژ، رستوران و پارکینگ نیز از دیگر خدمات این مکان تفریحی به شمار می‌آید.