مشگین شهر واقع در استان اردبیل و دامنه کوه سبلان طبیعتی بکر و آب و هوایی دلچسب و خنک دارد. در کنار جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و درمانی هر ساله مسافران زیادی برای بازدید از پل معلق این شهر به اینجا می‌آیند، شاید بتوان گفت این پل معروف ترین جاذبه گردشگری مشگین شهر است.

بزرگترین پل معلق خاورمیانه 2 متر عرض و 365 متر طول دارد و در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و بر فراز پارک جنگلی مشگین شهر واقع شده است.

این پل را کارشناسان و مهندسان داخلی منطقه طراحی کرده، ساخته و به اجرا درآورده‌اند. ایده اولیه ساخت پل معلق مشگین شهر را مهندس گنجعلی بیگ با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا مطرح و سپس اقدام به طراحی آن کرد. هزینه ساخت این پل بالغ بر 400 میلیارد ریال بوده و در زمینی به وسعت 130 هکتار ایجاد شده است. همچنین ساخت آن 9 ماه به طول انجامیده است.

پل معلق مشگین شهر در یک مجموعه گردشگری به نام منطقه نمونه گردشگری خیاو تاگیردولی که به نور سبلان معروف است، قرار دارد. این مجموعه بزرگترین پروژه و منطقه نمونه گردشگری استان اردبیل به حساب می‌آید و شامل سوئیت های اقامتی، رستوران گردان، تالارهای پذیرایی، امکانات ورزش های هوایی و سایت بالن سواری، شهربازی و بازارچه های صنایع دستی و سایر امکانات گوناگون تفریحی است.

در هنگام عبور از این پل معلق مناظر زیبا و چشم نوازی از پارگ جنگلی و قله سبلان را خواهید دید و همچنین هنگام جابجایی افقی دو متری هیجان فوق العاده‌ای به شما منتقل خواهد شد.

باید این نکته را یادآور شویم که استانداردهای جهانی ایمنی در ساخت پل معلق مشگین شهر به کار رفته است و در ایام تعطیلات بیش از 3000 نفر از روی آن عبور می‌کنند. به طور مثال از کامپوزیت طرح چوب که مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، حریق و فشار صاعقه دارد و مواد پلیمری، سنسورهای کنترل حرکتی، بادسنج و دمپر های خنثی کننده رزونانس در ساخت این پل استفاده شده است.