چشمه بل از جاذبه های شگفت انگیز و بسیار زیبای ایران است که در منطقه اورامانات کردستان و میان روستای ناو از توابع شهرستان سروآباد و روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه کرمانشاه قرار گرفته است. چشمه خروشان بل در زبان کردی کانی بل نامیده می‌شود، به احتمال زیاد ریشة نام این چشمه به خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشته است برمی‌گردد.

طول چشمه و رود بل ۱۵ متر است و به عنوان کوتاه ترین رودخانه دنیا معروف شده است. آبدهی چشمه بل حدود چهار هزار لیتر بر ثانیه است. کانی بل از ارتفاعات کوهستان تخت تغذیه کرده، پس از خروج از دل کوه تبدیل به آبشاری پر خروش شده و پس از گذشتن از مسیری حدودا ۲۰۰ متر با شیب تند به رودخانه سیروان سرازیر و در نهایت روانه کشور عراق می‌شود. محلی که آب چشمه بل از آن خارج می‌شود در دل کوه واقع شده و شباهت بسیار زیادی به دهانة غاری دارد که به علت ریزش مسدود شده باشد.

در زمان‌های گذشته، آب این چشمه پرآب با آنکه بسیار گوارا بوده مورد استفاده قرار نمی‌گرفته و تنها آسیابی بر آن ساخته شده است. اما اخیرا و با استفاده از آب چشمه، ۳ واحد تولید آب معدنی و یک مزرعه پرورش ماهیان سردآبی احداث و مشغول به کار شده‌اند. به علاوه طرح انتقال آب این چشمه به روستاهای منطقه برای مصارف آشامیدنی در دستور کار قرار گرفته است.

کارشناسان قدمت چشمه بل را مربوط به حدود ۶۰ میلیون سال پیش و دوران کرتاسه می دانند. این چشمه همچنین بزرگترین چشمه کارستی خاورمیانه است. کارست به معنی پدیده خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته است. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که آب معدنی کانی بل، از نظر ترکیبات شیمیایی بهترین کیفیت آب شرب را دارد. به علاوه طبق آزمایشها، در این آب درصد عناصری که برای بدن ضرر دارد مانند آرسنیک، نیترات، آمونیاک و غیره تقریبا صفر است.

تنوع پوشش گیاهی این منطقه به خصوص در زمینه گیاهان دارویی بسیار زیاد است. گیاهان آبزی مانند عدسک آبزی یک ریشه، سرخس آبی گیاهان کنار آبزی مانند علف هفت بند، غلات و گیاهان خشک زی چون بلوط، بومادران، گل گندم، شقایق وحشی، شبدر وحشی موجب زیبایی بیشتر منطقه شده و مناظری دیدنی به وجود آورده‌اند.

چشمه بل، برای منطقه اورامان از اهمیت فرهنگی و تاریخی بسیاری نیز برخوردار است. سازمان میراث فرهنگی این پدیده طبیعی را به عنوان اثر ملی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسانده است.