روستای کنگ مشهد که از آن به عنوان ماسوله خراسان نام برده می شود از جاذبه های دیدنی و گردشگری حومه مشهد به حساب می آید. قدمت روستای کنگ به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. روستای تاریخی کنگ به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی منطقه و کوههای مرتفع و درختان فراوان و عدم وزش بادهای خشک، اقلیم و آب و هوای معتدلی دارد.

به دلیل اختلاف ارتفاعی که این روستا و شهر مشهد دارند میانگین دمای روزانه ۳-۴ درجه سانتی‌گراد خنک تر از درجه حرارت مشهد است. ارتفاع این روستا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا است. کنگ در لغت دو معنا دارد، معنای اول پرنده ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می کند و معنای دوم  دژی مستحکم است.

عامل اصلی جذب گروشگران به این روستا معماری و شیوه استقرار خانه هایش است که در جهت تابش خورشید و باد در امتداد شمال شرقی – جنوب غربی به صورت پلکانی قرار گرفته اند. این نوع معماری ونحوه قرارگیری خانه ها با توجه به اقلیم سبب شده است که در مصرف انرژی صرفه جویی قابل توجهی صورت بگیرد.

بیشتر اهالی روستا به باغداری، دامداری، کشاورزی و فرش بافی اشتغال دارند. روستای کنگ غذاهای سنتی و خوشمزه ای مانند شله ماش، آش شعله قلم کار، نان سنتی تهیه شده از سیب زمینی است. در سفر خود به این منطقه می توانید میوه های این روستا، نبات و زعفران را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

از جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی روستای کنگ می توان به رودخانه و آبشار کنگ، رباط شاه عباسی، قبرستان کنگ، قلعه حصار، مزار شیخ عبدالله، قلعه تیغ میان و ارتفاعات بینالود اشاره کرد.

در این روستای تاریخی، رودخانه پرآب کنگ و درختان میوه گوناگون، منظره فوق العاده‌ای ایجاد کرده‌اند. همچنین ارتفاعات، باغ‌های سرسبز و فضای اطراف رودخانه از مهمترین ظرفیت های این منطقه به شمار می‌آیند. یکی از دلایل معروفیت این منطقه درختان میوه اش می‌باشد. این باغ ها در هر فصلی از سال زیباییِ خاصی دارند.

روستای کنگ بخشی از طرقبه است و برای رسیدن به آن باید از مسیر طرقبه – نغندر بگذرید. این روستای پلکانی در دامنه کوه های بینالود و در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار گرفته است.