یک خانه قدیمی در شیراز معمولا در میان دیوارهای بلند محصور شده و شامل یک سری اتاق‌های متصل به هم است که پیرامون یک حیاط مرکزی قرار دارند. برخی اتاق‌ها به سمت شرق و غرب هستند و در زمستان آفتابگیر می‌باشند. دیگر اتاق‌ها رو به شمال‌اند و در تابستان خنک‌ترند. معمولا این خانه‌ها حوضی در وسط حیاط دارند.

خانه زینت الملک که محل سکونت خاندان قوام بود دارای تمامی این ویژگی‌هاست، افزون بر این که کیفیت معماری وهنری والاتری نسبت به منازل مشابه خود دارد. این خانه در غرب نارنجستان قرار دارد و توسط معبر زیرزمینی که از کوچه باریک می‌گذشت به آن متصل می‌شد.

شهرت این خانه به اسم کنونی آن به خاطر زینت الملک، دختر قوام و آخرین صاحب این خانه است. امروزه این خانه محل بنیاد فارس‌شناسی است و در زیرزمین آن موزه تاریخ فارس و نمایشگاه آثار هنرمندان جوان شیراز قرار دارد. موزه به طور خاص به دلیل مجموعه مجسمه‌های مومی خود که برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ فارس را نشان داده‌اند، دیدنی و جالب توجه است.

بخش ورودی خانه شامل یک هشتی با تاق قوسی و یک راهرو باریک و کوتاه است. ساختمان‌ها دور یک حیاط بلند قرار دارند. پیرامون حیاط در چهار سو، اتاق‌هایی قرار گرفته که هر یک در فصلی خاص از سال مورد استفاده بودند. در زیر این این بخش‌ها، زیرزمینی قرار دارد که با دو پلکان در جنوب شرقی و شمال شرقی بنا قابل دسترسی‌اند. روشنایی و هوای زیرزمین توسط پنجره‌های مشبک سنگی که بر ازاره دیوارهای پیرامون حیاط کنده‌کاری شده‌اند تامین می‌شود.

مهمانخانه در قسمت غربی قرار دارد. این اتاق بالاتر از دیگر اتاق‌ها قرار دارد و از طریق یک رشته پلکان سنگی می‌توان به آن رسید. در دو سوی این تالار، در دو طبقه اتاق‌هایی قرار دارد که با گچبری‌های با شکوهی آراسته شده‌اند. تالار با آینه‌های بزرگ، موزاییک‌های آینه‌ای، مرمر کنده‌کاری شده، خاتم‌کاری و نقاشی روی چوب تزیین شده است. تاریخ 1296 ه.ق. در گچبری اتاقی در ضلع شمالی حک شده است. یک بخاری زیبا که با قطعات آینه تزیین شده، از جمله زیباترین اثاث تالار است.

در مقابل اتاق نشیمن، ایوانی با دو ستون سنگی کنده‌کاری شده قرار دارد. این ایوان به خاطر سقف با شکوه آن که با قطعات آینه آراسته شده، بسیار متمایز است. در بخش‌های شمالی و جنوبی، رواق‌های ستوندار با سقف‌های چوبی که به زیبایی رنگ شده‌اند و با کف‌های کاشی کاری شده و دیوارهایی که با قالب گچبری تزیین شده‌اند، در خور توجه هستند.