اگر تصمیم گرفته اید به شهر بادگیرها و خانه های خشتی، یعنی شهر یزد سفر کنید، باید به شما بگوییم که یکی از بهترین و خاص ترین شهرهای ایران را برای سفر انتخاب کرده اید. این شهرِ تاریخی، در واقع دومین شهریست که در جهان به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و جای جای آن نشان از تاریخی کهن و فرهنگی اصیل دارد. این شهر مذهبی نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای زرتشتیان عزیزِ سراسر جهان بسیار حائز اهمیت است و مرکز دینی آنها محسوب می شود. تمام مراسم و آیین های باستانی آنها در این شهر و استان انجام می گیرد. در فاصله تهران تا یزد هم کلی جاهای دیدنی وجود دارد که اگر برای رسیدن به یزد عجله نداشته باشید، می توانید در آرامش آنها را نیز ببینید.

اگر ماهها هم در این شهر باشید، باز دلتان از آن سیر نمی شود. آنقدر جاهای دیدنی و تاریخی و باستانی در شهر یزد و اطراف آن هست که باید ساعتها وقت برای هر کدامشان بگذارید تا تاریخ ایران را بهتر و بیشتر درک کنید. از همه اینها که بگذریم باقلوا و حاجی بادام های معروفش آدم را دیوانه می کند. اینجا که هستید لااقل چند روزی دور رژیم را خط بکشید و هر چقدر دلتان میخواهد از غذاها و خوراکی های خوش طعم شهر لذت ببرید.

با ما همراه باشید تا راه و چاه سفر به شهر باستانی یزد را به شما نشان دهیم.

بهترین فصل برای سفر به یزد

شهر یزد بخاطر مجاورتش با کویر، آب و هوای خشک و کویری دارد. گاهاً درست مثل کویر تفاوت دمای زیادی را بین شب و روز آن احساس  می کنید. مثلاً روزها شاید از گرما هلاک شوید و شبها در بعضی مناطق پتو روی خودتان بکشید. اما هر چه باشد همین حال و هوای کویری است که این شهر را زیباتر کرده است.

به هر حال اگر می خواهید از شدت گرمای زیاد آرامش تان در روز بهم نریزد، بهتر است فصل تابستان کمتر به یزد سفر کنید و سفرتان را به اواسط مهر تا اواسط اردیبهشت موکول کنید تا از هوای عالی و بهشتی شهر لذت ببرید و در طول سفر آرامش کامل داشته باشید. مگر می شود یزد رفت و سری به کویرهای اطرافش نزد. مثلاً همین کویر زیبا و بکر بافق که زیاد هم با شهر فاصله ندارد. مطمئنم دلتان نمی خواهد در گرمای تابستان در دل کویر کباب شوید.  اما اگر پاییز و زمستان باشد می توانید از محیط کویر و شن های روانش حسابی لذت برده و به آفرود و یا شترسواری بپردازید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شهر با این که یک شهر کویری محسوب می شود و آب و هوایش کاملاً گرم و خشک است، اما خانه های یزد هیچ کدام کولر ندارند. اکثر خانه ها بادگیرهای زیبایی دارند که فضای خانه را در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم می کند و این همه به خاطر نبوغ زیاد ایرانیان در عرصه های معماری است که از دیرباز برای نسل امروز ما باقی مانده است.

فاصله تهران تا یزد را چگونه طی کنیم؟

برای اینکه به یزد بروید، چهار گزینه پیش رو دارید:

از سریعترین روش، یعنی هواپیما استفاده کنید و یک ساعته در فرودگاه شهید صدوقی باشید;

از اتوبوس استفاده کنید و در صندلی تان لم دهید و فاصله تهران تا یزد را 7-8 ساعته طی کنید;

از ماشین شخصی خود استفاده کنید و بسته به مسیری که انتخاب می کنید، فاصله تهران تا یزد را تقریباً 7 الی 10 ساعته طی کنید و در راه مسیرهای اطراف را نیز یک دل سیر ببینید.

برای این نوع سفر، بهتر است حول و حوش 4.30 – 5 صبح، در خنکی هوا راه بیفتید تا گرمای جاده زیاد اذیت تان نکند. به طور معمول دو مسیر متفاوت برای رسیدن به یزد از مبدا تهران وجود دارد. اول اینکه از آزاد راه کاشان به سمت بزرگراه نائین – اردکان بروید که این مسیر تقریباً 623 کیلومتر است و 6 ساعت و نیم تا 7 ساعت از شما زمان می گیرد.

دوم اینکه از آزاد راه قم مستقیم به جاده نائین بزنید. این مسیر البته کمی طولانی تر است و چیزی حدود 735 کیلومتر تا یزد فاصله دارد. صبحانه تان را صبح الطلوع در مجتمع لوکس مهر و ماه در اتوبان قم میل کنید و کمی در این مجتمع تجاری بسیار شیک و مدرن بگردید و بعد به سمت یزد راهی شوید.

و اما آخرین روش و شاید بهترین روش برای سفر به شهر یزد، استفاده از قطارهای شبانه یا تندروی روزانه است. هم ایمنی بیشتری دارند، هم خستگی کمتری در مسیر احساس می کنید. سفر با قطار یکی از راحت ترین و خاطره انگیزترین سفرهای ممکن به یزد است. برای اینکار (برای قطارهای شبانه) باید شبانه از طریق راه آهن تهران سوار قطارهای یزد شده و به سمت این شهر زیبا راه بیفتید.

در طول راه در تخت های راحت قطار یک دل سیر بخوابید و بدون هیچ دغدغه ای فاصله تهران تا یزد را طی کنید تا فردا صبح برای یزدگردی خسته نباشید. حول و حوش 7 صبح به یزد می رسید. بلافاصله به سمت یکی از هتل های زیبای سنتی که از قبل رزرو کرده اید بروید، چمدان هایتان را آنجا بگذارید، دوش آب گرمی بگیرید و در بوفه هتل صبحانه مفصلی نوش جان کنید تا برای یک روز کامل یزدگردی سرحال و قبراق باشید.

 یزدگردی

اگر برای اقامت تان، قصد اجاره خانه ای را در این شهر دارید، به شما پیشنهاد می کنیم صرف نظر کرده و یکی از ده ها هتل سنتی شهر را برای اقامت خود انتخاب کنید. در اکثر این هتل ها، صبحانه برای شما رایگان است. فضای این هتل های سنتی آنقدر خاص و آرامش بخش است که حتماً بعدها از اینکه فرصت اقامت در آنها را از دست دادید، حسابی پشیمان خواهید شد.

کمِ کم یک روز و نیم تا دو روز را به گردش در خود شهر یا به قول معروف همان یزدگردی اختصاص دهید. به برج سکوت زرتشتیان رفته و گوش به هیاهوی مردگان در برج خاموشان بسپارید. ببینید چطور ایرانیان باستان خاک را عنصری پاک دانسته و اجساد خود را بر فراز بلندی ها می گذاشتند تا خوراک پرندگان شده و استخوان های مانده آنها در استودان های گبرها ریخته شود تا زمان آنها را از بین برد.

به آتشکده معروف ورهرام بروید و آتش جاوید را در آنجا از نزدیک ببینید و با رسوم زرتشتیان بیشتر آشنا شوید. به مسجد جامع زیبای شهر، باغ دولت آباد، خانه لاری ها، زندان اسکندر، موزه آب و آب انبار شش بادگیر نیز سری بزنید که یکی از دیگری زیباتر است. در کوچه پس کوچه های شهر و محله قدیمی فهادان قدم بزنید و ساباط های شهر را نیز از نظر بگذرانید. بعد از آن حتماً سری به میدان امیرچخماق بزنید و از حاجی خلیفه کلی شیرینی و باقلوا های خوش طعم و تازه به عنوان سوغات بخرید. یزدگردی تان که تمام شد، وقت بگذارید و شهرهای اطراف را هم ببینید. خرانق زیبا و باستانی و یا میبد تاریخی، با آن نارین قلعه استوار و کبوترخانه زیبایش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

این شهر آنقدر زیباست که روزها وقت می خواهد تا یک دل سیر جاهای مهم آن را دید. یک دل نه صد دل عاشق شهر یزد، خانه های خشتی، بادگیرهای بلند و خوراکی های خوشمزه اش خواهید شد و بارها و بارها به این شهر تاریخیِ زیبا باز خواهید گشت.

میتوانید با رزرو هتل های یزد بهترین خاطرات سفر خود را در این شهر زیبا رقم بزنید.