با ما همراه باشید تا به معرفی سه تالاب معروف ایران و جاذبه های آنها بپردازیم.. 

تالاب انزلی

یا همان مرداب انزلی مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار دارد و در استان گیلان،واقع در شمال ایران، قرار دارد. این مرداب یکی از جذابترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانواران ایران به شمار می آید و سالانه تعداد

زیادی از پرندگان به سوی آن پرواز میکنند. این پرندگان از کشورهای همسایه شمالی به سمت ایران می آیند. تالاب انزلی موقعیت جغرافیایی بسیار خاصی دارد و میزان بالای رطوبت آن در هیچ یک از تالاب های ایران دیده نمیشود. مشهورترین گیاه تالاب انزلی که شهرتش جهانی است«لاله تالابی» نام دارد و به خاطر وجود همین گیاه است که تالاب را تالاب لاله مردابی نیز می نامند.

تالاب بین المللی انزلی از زیباترین چشم اندازها و مناظر آبی این منطقه است. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه پرندگان بومی و مهاجر است، همچنین مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است. در داخل تالاب جزایر زیبایی قرار دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار گرفته اند.تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ در فهرست تالابهای بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.کنوانسیون رامسر سال 1975 و همچنین سازمان بین المللی حیات پرندگان این تالاب را به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تعیین کرده است.

مرداب انزلی در حال حاضر در فهرست مونترآل قرار گرفته است و این به معنای این است که تالاب در حال خشک شدن است و به مراقبت و حفاظت نیاز دارد.

تالاب انزلی با تالاب کوشیرو در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن پیوندخواهر خواندگی دارد. عمق این تالاب اکنون یک و نیم تا حداکثر دو متر میباشد. تالاب بین المللی انزلی، بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر میریزند قرار گرفته است و به عنوان یک تصفیه خانه برای آنها به حساب میآید.گونه های جانوری موجود در این تالاب حواصیلها، اردک سانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و غیره هستند. گونه های گیاهی انزلی به سه دسته غوطه ور، .گیاهان شناور و گیاهان حاشیه ای تقسیم میشود که لاله تالابی از مهمترین گیاهان این تالاب است.

امکاناتی همچون قایق سواری و رستوران های محلی در این منطقه برای رفاه حال گردشگران تدارک دیده شده است. لازم به ذکر است که بهترین زمان بازدید از این منطقه حفاظت شده بهار و تابستان است.

anzali-lagoon

تالاب بزرگ فریدون‌کنار

در جنوب شرقی شهر فریدون‌کنار واقع شده است. تالاب فریدون کنار در نزدیکی دریای خزر قرار گرفته و از رویشگاه های طبیعی و مصنوعی مانند انواع آب بندان ها، استخرها، پناهگاه حیات وحش، مزارع برنج و مناطق جنگلی پَست خزری برخوردار است در این تالاب گونه های متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی زندگی میکنند که همین امر موجب شده که تبدیل به یکی از غنی ترین و منحصر به فردترین اکوسیستم های تالابی شمال کشور شود و در فهرست 22 تالاب ثبت شده درکنوانسیون رامسر در ایران قرار بگیرد.

وسعت این تالاب ۵۴۰۰ هکتارو ارتفاع متوسط آن 23 متر زیر سطح دریاست. نادرترین موجود زنده ایران، زمستانها را در این تالاب می گذراند.در حال حاضر بیش از نیمی از این منطقه به کشتزارهای برنج تبدیل شده است و آنچه باقی مانده به صورت متغیر زمستانها پر آب است و وسعت آن به حداکثر خود میرسد و در تابستان کم آب و یا خشک و پوشیده از گیاهان است.

هر ساله در فصل زمستان به طور میانگین ۱۰۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب می آیند که بیشتر آنها از انواع مرغابی و بقیه پرندگانی چون غاز وحشی، انواع قو، باکلان، پرلا، کشیم، حواصیل، مرغ سقا، قره غاز،شاهین و عقاب شاهی هستند.

در این تالاب میلیون ها پرندگان مهاجر کمیاب، به ویژه گونه نادر و در معرض انقراض دُرنای سیبری که دائما در حال تردد میان ایران و روسیه است و زمستان ها را در این تالاب به سر میبرد، زندگی میکنند. این آخرین پرنده از گونه ایرانی هر سال زمستان به تنهایی به تالاب فریدون کنار آمده و اوایل بهار به سمت شمال روسیه پرواز میکند.از هزاران درنایی که هر ساله به فریدونکنار می آمدند تا سال ۸۱ فقط ۴ عدد باقی مانده بود.

در سال ۸۳ روسها دو جوجه درنا را به آن‌ها اضافه کردند تا شاید جمعیتشان افزایش پیدا کند، ولی سال به سال تعداد آنها کمتر شد واز سال ۸۶ فقط یک پرنده موفق شده از گلوله های شکارچیان جان سالم به در ببرد و مهاجرت هر ساله خود را از فریدونکنار به سیبری تکرار کند.

fereidunkenar-lagoon

تالاب میقان

در استان مرکزی و 15 کیلومتری شمال شرقی شهر اراک قرار گرفته است. این منطقه یکی از زیباترین و منحصر به فردترین چشم اندازها و جاذبه های طبیعی استان مرکزی و از زیستگاه های با اهمیت و بین المللی پرندگان است. این تالاب در حقیقت آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک است که آبهای سطحی مسیل های فصلی را به خود جذب میکند مساحت دریاچه فصلی این تالاب به ورودی آب بستگی دارد و بین 100 تا 110 کیلومتر مربع است. در گذشته نام تالاب میقان نمکزار فراهان بوده است. محیط این دریاچه نیز از 16 تا 24 کیلومتر متغیر است و جزیره کوچکى در وسط آن واقع شده است که خرابه هاى یک ساختمان در آن یافت شده است.

آب این دریاچه بسیار شور است و در هر لیتر آن در فصل تابستان 50 گرم نمک پیدا می شود و این مقدار در بهار حدودا 38 گرم و در زمستان حدودا 28 گرم است. این دریاچه در فصل پاییز آب و هوای بسیار خوبی دارد و زیستگاه دسته های بزرگ پرندگان است .در زمستان نیز هوا نسبتا معتدل است و به همین دلیل بسیاری از پرندگان در دسته های کوچک یا بزرگ در این تالاب فرود می آیند.

اما بهترین فصل تالاب، بهار است که تبدیل به یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان مهاجری می شود. پرندگانی که در پائیز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به سمت مناطق گرمسیر جنوبی و افریقا در حال پرواز بودند و حالا در راه بازگشت به خانه خود هستند.بیشتر از 60 درصد از پرندگان استان اراک و 16 درصد از پرندگان کشور دراین تالاب زندگی می کنند و بعضی از آنها کمیاب و ارزشمند هستند. علاوه بر این پرنده ها مهاجر، حیواناتی مثل گرگ و روباه، مار و حتی عقاب، درنا، مرغابی، فلامینگو، خروس کولی و... هم در این تالاب زندگی می کنند.

mighan-lagoon