تالاب بین المللی قره قشلاق بناب در استان آذربایجان شرقی و در ساحل دریاچه ارومیه قرا گرفته، این تالاب یکی از زیباترین تالاب های شمال غرب ایران است که به آن عروس تالاب های منطقه شمال غرب گفته می‌شود. تالاب قره قشلاق در مرز میان آذربایجان شرقی و غربی واقع شده است. این تالاب بزرگترین تالاب حوضه آب ریز دریاچه ارومیه است و آب رودخانه‌هایی مانند مردق، لیلان چای، زرینه رود و  صوفی چای به آن می‌ریزد. مساحت این تالاب زیبا بیست و دو هزار هکتار است. آب و هوای تالاب معتدل و مطبوع است و همین امر موجب شده که همه ساله پرندگان مهاجر بسیاری از سایر کشورهای جهان به این منطقه بیایند. این منطقه در سال 1364 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده و هم اکنون پناهگاه حیات وحش است.

این تالاب زیبا پوشیده از درختان گز کوتاه و همچنین نیزارهای وسیعی است و به طور میانگین صد هزار پرنده از 153 گونه مختلف در آن زندگی می کنند. برخی از این گونه‌ها به صورت فصلی و برخی دیگر به صورت دائم در تالاب زندگی می‌کنند، این پرندگان جز پرندگان زادآور بوده و برخی دیگر نیز جزو دسته های عبوری به حساب می آیند.

این تنوع  پرندگان که اغلب کمیاب هستند موجب شده تا تالاب قره قشلاق به یکی از سایت های پرنده نگری با ارزش و مهم تبدیل شود. از جمله پرندگانی که در این تالاب زندگی می‌کنند می توان ﺣﻮاﺻﯿﻞ، ﮐﺎﮐﺎﺋﯽ، ﺧﻮﺗﮑﺎ، ﭘﺮﺳﺘﻮی درﯾﺎﯾﯽ، ﻓﻼﻣﯿﻨﮕﻮ، ﭘﻠﯿﮑﺎن، ﻗﺮه ﻏﺎز، درﻧﺎ، ﻏﺎز، اردک، آﻧﻘﻮت و پرنده میش مرغ را نام برد. مهم ترین پرندگان این تالاب پرندگان مهاجر سیبری هستند. وجود جلبک ها و ذات ریز مغذی موجود در آب و گندم زارهای وسیع و سایر زمین ها و مراتع سرسبز اطراف سبب شده تا این تالاب مکان مناسبی برای پرندگان باشد.

علاوه بر پرندگان پستانداران، دوزیستان و حشرات متنوع نیز در تالاب قره قشلاق یافت می‌شوند. اما هیچ نوع ماهی‌ای در تالاب قره قشلاق زندگی نمی‌کند. این تالاب با داشتن  چشم اندازهای طبیعی بی نظیر، آب و هوایی معتدل و فعالیت‌های تفریحی مانند قایق رانی و پرنده نگری از مکان‌های گردشگری بسیار مهم شهر بناب است که در 13 کیلومتری این شهر واقع شده است.