موزه مردم شناسی و صنایع دستی روستای قاسم آباد چابکسر با همت مردم و حمایتهای سازمان میراث فرهنگی بر پا شده است. این موزه ارزشمند اولین موزه تخصصی در شرق گیلان می باشد و احداث کننده اصلی آن قاسم اصلانی است. زیربنای این موزه یک طبقه ای حدود 150 متر مربع است. در موزه نزدیک به 500 شی مربوط به مردم شناسی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است و در صورت توسعه بخشی به فضای موزه امکان افزودن ده ها شی دیگر وجود خواهد داشت.

بافته های ابریشمی، نمدمالی، چادرشب بافی، البسه محلی، چلنگری، سفالگری و حصیربافی از جمله هنرهای صنایع دستی قاسم آباد است که در این موزه به بازدید کنندگان معرفی می شوند. در کنار نمایش صنایع دستی، ابزارآلات مورد استفاده در کشاورزی و دامداری، ادوات صید، اثاث زندگی مانند ظروف مسی و سفالی و اسناد ومدارکی ازجمله عقدنامه صلح نامه های مربوط به قدیم و حتی دوران نه چندان دور به نمایش عموم گذاشته شده است.

همچنین در بخشی از موزه مردم شناسی و صنایع دستی قاسم آباد عکس های قدیمی از روستا و آداب ورسوم بومی و محلی منطقه به نمایش درآمده اند. یکی از بخش های جالب این موزه ویترینی است که شامل انواع شیشه ها، چراغ های روشنایی، وسایل وزن کشی، انواع قفل ها، انواع مخازن چوبی برنج، دستگاه چای خشک کنی سنتی و... است.

معرفی میراث معنوی و فرهنگی نیاکان ایران زمین و شیوه زندگی آنها موجب افزایش احترام و حس تعلق به فرهنگ و تاریخ این سرزمین می شود. در همین راستا احداث موزه های کوچک مردم شناسی این چنینی موجب ارتقا و رشد فرهنگی، شکل گیری تفکر ارج نهادن به میراث معنوی و توجه به حفظ آن نزد تمامی مردم، خلق جاذبه گردشگری و ایجاد درآمد و توسعه پایدار ناشی از گردشگری می گردد.

آدرس موزه مردم شناسی و صنایع دستی قاسم آباد: شهرستان رودسر، بخش چابکسر، روستای قاسم آباد سفلی خیابان شهید علیپور، کوچه بهار چهار.