کال جنی یا دره جن‌ها در استان خراسان جنوبی، در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان قرار گرفته است. کال به معنی دره یا مسیری است که به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب ایجاد شده است. قدمت این دره خاموش به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. بومیان و افراد محلی این دره را دره جن‌ها نامیده‌‌اند، چرا که اعتقاد داشتند این مکان ترسناک محل زندگی ارواح و جن‌هاست.

شکل این دره عمیق گاهی به شکل U و گاهی به شکل V است. در اینجا هنگامی که بالای سرتان را نگاه کنید تنها تکه کوچکی از آسمان را در فاصله بین دو دیواره بلند می‌بینید و در قسمت‌هایی به علت نزدیک شدن دو دیواره به یکدیگر حتی همین تکه کوچک هم دیده نمی‌شود.

 در کال جنی بر خلاف بیابان‌های اطرافش، آب کمیاب نیست و در همه جای آن به چشم می‌خورد. مردم محلی به آبشارهای کوچک این دره شُلَن می‌گویند. در دره حوضچه‌هایی نیز تشکیل شده که تا ۱.۵ متر عمق داشته و محلی مناسب برای آب تنی است.

کال جنی یک کال اصلی و چندین کال‌ فرعی است. کال اصلی از نخلستان آغاز و به روستای ازمیغان می‌رسد. در کال جنی فرسایش آب به اوج خود رسیده و در کف رودخانه نقش و برجستگی‌های عجیب و غریبی به وجود آورده است. بعد از این منطقه آب به داخل قنات هدایت و دره خشک و بی‌آب می‌شود.

در دیواره دره حفره‌هایی به چشم می‌خورد که ساخته دست بشر است. کارشناسان اعتقاد دارند که قدمت این سازه‌ به دوره ساسانیان برمی‌گردد و محل چله‌نشینی یکتاپرستان بوده است. تونل‌ها و خانه‌های دیواره‌ها به نام خانه گبرها شناخته می‌شده و برای سکونت زرتشتیان زمان خود ایجاد شده است. دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است و در مسیر آنها تونل‌هایی وجود دارد که به احتمال زیاد راه‌های ارتباطی بین آنها بوده است.

مسیر دسترسی به کال جنی: پس از گذشتن از جاده آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی پنج کیلومتر جاده خاکی به محل دره‌ می‌رسید. در انتهای جاده خاکی که در حقیقت ابتدای دره و متصل به کوه است می‌توانید وارد کال جنی شوید. همچنین از میانه‌های این جاده خاکی و از طریق یک شکاف که به وسیله فرسایش ایجاد شده امکان دسترسی به کال جنی وجود دارد. البته پیشنهاد می‌کنیم از راه اول استفاده کنید.

وارد شدن به دره به دلیل وجود دیواره‌های بلند و شیبدار پر خطر است، بنابراین هرگز به تنهایی وارد آن نشوید.